שבע סיבות לעדיפות סטיויה (Stevia) ולא בסוכר
ברצוני לדווח על סגולות הסטיויה. סטיויה הוא סוכרזית טבעי שהתגלה לראשנה לפני שנים רבות בפרגואי על ידי האוכלוסיה האינדיאנית המקומית.
במאה -19 מדען  שווצרי, תוך כדי עבודתו בדרום אמריקה, גילה אותו.
הסטיויה  מתועדת במסמכים כתמצית מתוקה שמופקת מעלה של צמח, ואפשר להוסיפה למשקה כממתיק. היום ניתן לקנות את סטוויה בהרבה צורות. הכי פופולרי היא אבקת תמצית לבנה.
רק בשנים אחרונות הסטיויה הגיעה לתודעת הציבור כתחליף בריא יותר מסוכר. ניתן להשיג את הסטיויה   כאבקה  או כנוזל.  הסטיויה הטבעית שונה מסוכר בהרבה מובנים, ויש כמה סיבות מדוע סטיויה הוא אופציה טובה  יותר מסוכר רגיל, בעיקר אם אתה חולה סוכרת או פשוט מעוונין לאמץ סגנון חיים יותר בריא. ואינה הן הסיבות"

1. סטיויה הוא מוצר מאוד מתוק. האבקה היא פי 200-300 מתוקה יותר מסוכר רגיל. לכן אפשר להשתמש בכמות קטנה של סטיויה  על מנת להמתיק את המזון. העלים המתוקים של סטאויה הם בעלי חיי מדף של 5 שנים, לכן זו גם השקעה כדאית.

2. סטיויה היא בעלת 0 קלוריות לעומת הסוכר שגורם להשמנה. סוכר מקנה סוכר מכיל הרבה קלוריות ויש כל כך הרבה מוצרים סוכריים כיום שיש צורך בעבודה מאומצת  כדי להימנע מהם. כתוצאה מכך, 34% מהבוגרים באמריקה שמנים ו- 17% מהילדים שלנו כבר חשופים לסוכר מגיל מאוד צעיר. אלה מספרים שמעוררים דאגה מכיוון שהתברר שילדים שבגיל צעיר כבר סובלים מסוכרת של מבוגרים. למרבה המזל, הסטיויה לא מכילה קלוריות, כך שהוא מוצר שיכול לסייע לירידה במשקל.

3. סטיויה עוזר לדכא תשוקות לפחמימות, בעוד שסוכר ממכר. סוכרזיות מלאכותי כמו אספארטאם או סאכראלוס שאינם מכילים  קלוריות או אינדקס גליקמיק, אבל הם עדיין מקדמים תשוקות לממתקים וסוכרים. בנוסף  הרבה צרכנים, במשך שנים, דיווחו על תופעות לוואי שליליות כאשר משתמשים בסוכרזיות מלאכותי במשך תקופה ממושכת,  כמו  כאבי ראש וסחרחורת,  פריחות בעור וכאבי בטן. לעומת זאת דווח שסטיויה  גורם  לדיכוי תשוקות למתוקים אך אין לו תופעות לוואי.
הסטיויה אושר כסוכרזית טבעי ביפן מאז ש - 1970. הסוכרזית של  סטאויה  מהווה היום כ-40% אחוז  מהשוק  וכל זה בלי כל דוחות של תופעות לוואי לא רצויות!

4. סטיויה שומר על בריאות השיניים. כאשר אתה אוכל סוכר,  נוצר בשיניים רובד מדבק של חיידקים, הרבדים הללו של החיידקים בשיניים גורמים ולחורים בטווח הארוך. כוהל שמופק מסוכר  כמו Xylitol  Erythritol, Malitol,ו- Sorbitol הם מרכיבים פופולריים בגומי לעיסה ומשחות שינים כי החיידקים של השיניים לא יכולים להתרבות בנוכחותם, ולכן החיידקים לא יכולים להידבק לשיניים שלך. אך יש צד לא-טוב לכוהלים הסוכריים  הללו:  הם  מכילים הרבה קלוריות ובעלי אינדקס גליקמיק גבוה שמזיק לחולי סוכרת. בנוסף, הם גורמים לנפיחות בבטן בגלל יצור גזים  אצל אנשים שרגישים אליהם. לסטאויה יש אותם יתרונות של החומרים אלה, אבל הסטיויה אינה גורמת לאי נוחות בבטן ועוזרת לשמירת בריאות השן.

5. סטיויה מתאימה לחולי סוכרת מאחר שהלבלב איננו מפריש אינסולין כתגובה לסטיויה. עובדה זאת היא חשובה לאיזון הסוכרת. הסוכר כל כך רע לחולי סוכרת מכיוון שהוא מכיל כמויות גדולות של פחמימות הגורמות לתגובה מידית של הלבלב. לכן הרופאים  ממליצים להשתמש במזונות עם אינדקס גליקמיק נמוך של פחות מ-50, אלו נחשבים באופן יחסי בטוחים לחולי סוכרת. דוגמאות לאינדקס גליקמיק של מזנות : תפוחי עץ הם בעלי אינדקס של 39, צ'יפס בעל אינדקס של-95 . סוכר לבן בעל אינדקס של-80. סטיויה בעל אינדקס של 0 ( כן, אפס ). זה עושה את הסטיויה לממתיק אידיאלי כדי לאזן את מחלת  הסוכרת  בלי שתצטרך לוותר על המתיקות באוכל שלך.

6. סטיויה מסדיר את יתר לחץ דם.  אנשי השבטים בדרום אמריקה השתמשו בסטיויה על מנת להמתיק את  המזונות שלהם והמשקאות.  משתמשים בסטיויה להורדת לחץ דם אצל אנשים עם לחץ דם גבוהה.   . רופאים בדרום אמריקה רושמים היום תרופה שמכילה את סטיויה כדי לגרום לירידה במשקל ולהסדיר את לחץ הדם הגבוה. מבחן מקיף הראה שסטיויה לא מוריד לחץ דם באנשים בריאים עם משקל תקין.

7. סטיויה עוזר למנוע  אצל אנשים את תופעת הקנדידה במעיים. מכיוון שהקנדידה ניזונה מפחמימות. אכלוסית הפיטריה הזאת יכולה לגדול באופן מוגזם במעיים ולגרום לחולשה, כאבים בשרירים, כאבי ראש, שלשולים או עצירות והקאות. סטאויה יכולה להקטין באופן מושלם  את התפשטות זהום הקנדידה במעיים. רצוי מתייעץ עם הרופא שלך לפני  שנוי הדיאטה שלך.

בסיכום הסטיויה הוא הממתיק האידאלי. יש לציין שכאשר הסטיויה מכיל שני מרכיבים מתוקים:
1. stevioside
2.  rebaudioside A .
החומר הראשון יש לו טעם לוואי מר. החומר השני בעל טעם מתוק ללא טעם לואי. כאשר רוצים לקנות מוצר של סטיויה כדאי לבדוק שהחומר מספר שתיים נמצא בריכוז גבוה. כאשר אתה מוסיף סטיויה למזונות שלך,  במידה רבה מאפשר לך להיגמל מסוכר. אתה חייב לעצמך ולהשתמש בעלה המתוק הזה לניסיון!

לבריאות טובה,
Dr Alexander Arditti MDחפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים