הגדלה שפירה של הערמונית

אחד המחלות השכיחות בגיל המעבר הגברי היא הגדלה שפירה בערמונית הגורמת להפרעות קשות בהטלת השתן. מחלה זאת היא שכיחה מאוד בגיל 70-80 שנה ונצפתה ב-40 % של הגברים בגיל 50 -60 שנה. בלוטת הערמונית הוא אבר הדומה לרחם האישה ולכן הערמונית נמצאת תחת השפעה של הורמוני המין.

ברפואה קונבנציונלית מייחסים להורמון פעיל של טסטוסטרון בשם dihydrotestosterone (DHT) כגורם המרכזי להגדלת הערמונית אבל אחרי גיל 60-70 שנה רמה ההורמון טסטוסטרון נמוכה מאוד. למרות זאת, הרפואה קונבנציונלית מטפלת בתרופות המשפיעה להורדת היצור של DHT  אשר מצלחה להקטין באופן זמני רק 25 % בגודל הערמונית.

מסקנה זו אינה נראתה הגיונית מכיוון שרמה הטסטוסטרון הדם נמוכה מאוד בגיל זה(תמונה 1) . לכן ה-DHT אינו נראה כגורם היחיד המשפיע באופן משמעותי על גודל הערמונית. לאומת זאת מאט רופאים יודעים שהסיבה העיקרית להגדלת הערמונית נובעת מעליה ברמת הורמון אסטרוגן בדם כתוצאה מפעילות האנזים ארומטז (aromatase) אשר הופך את הטסטוסטרון לאסטרוגן ברקמות שומן. עצמה ובערמונית עצמה(תמונה 1)

  
כדי לציין שפעילות האנזים ארומטז עולה עם הגיל  גם בתוך רקמת הערמונית עצמה, לכן, האסטרוגן מהווה מרכיב חשוב להתפתחות של הגדלת שפירה של הערמונית(תמונה 2).
התפקיד העיקרית של בלוטת הערמונית הוא לשמור על הפוריות הגבר. ההרמונית מייצר את נוזל הזרע אשר המכיל ריכוז גבוה של סוכר המשמש כחומר גלם ליצור אנרגיה לזירעונים. בנוסף הנוזל מכיל החלבון PSA שתפקידו הוא לדלל את נוזל הערמונית כדי לאפשר תנועתיות לזירעונים  וכך את  הפוריות הגבר. מכיוון שרמה האסטרוגן עולה באופן הדרגתי, הורמון אסטרוגן גורם לשגשוג בתאי
הערמונית והשדיים(תמונה 3).

תמונה מס 2 בצד ימין נראית ערמונית בגודל תקין ובצד הרמונית מוגדלת החוסמת את מעברי השתן ובולטת השלפוחית השתן הגורם  לדחיפות במתן שתן(www.prostatehealthcure.com).
ערמונית תקינה
ערמונית מוגדלת


תמונה מס 3 המראה גבר עם הגדלת בעיקוף בבטן והגדלת השדיים
לכן, עליה בהורמון אסטרוגן בדם גורמת להגדלת השדיים, לריבוי התאים ובשרירים בבלוטת הערמונית עצמה ובשריר החלק הנמצא בצוואר של שלפוחית השתן. מעברי השתן נעשים צרים, הספינטר(השריר) הנמצא הבסיס שלפוחית השתן מתכווץ והזרימה שתן נחסמת. בנוסף, ה-DHT והאסטרוגן יחדו גורמים דלקתיים בתוך הערמונית בגלל מסרים דלקתיים שונים (עליה ב-CRP), המשתתפים בהגדלת גודל הערמונית. בגלל פעילותו הביולוגית של אסטרוגן על ריבוי תאים ומוטציה ב-DNA, רמה גבוהה של אסטרוגן במשך שנים רבות שלא זוהתה בזמן, יכול לגרם להתפתחות של סרטן הערמונית בדומה לשרטן השד באישה.

תלונות וסימנים של הגדלה שפירה בערמונית
הסימנים הראשונים של הגדלת הערמונית מתחילים אי-שם בשנות החמישים-ששים שנה כאשר אנו מתחילים לקום בלילות להטלת שתן. ביחד עם זאת, מתחילה להתפתח הגדלת השדיים. בתחילת, זרם השתן אינו פוחת אולם במשך הזמן אנו קמים יותר פעמים בלילות מכיוון שהשלפוחית השתן אינה מתרוקנת באופן מלא וזרם השתן נחלש. במצב מתקדם, זרם השתן חלש באופן קבוע, מתעוררים פעמים רבות בלילות עד שמתפתח חסימה מלא בדרכי השתן המהווה מצב חרום הדורש טיפול בבית חולים וניתוח להסרת הערמונית. בדיקת הבלוטה דרך פי-הטבעת הערמונית מורגשת גדולה וגמישה. נוכחות של גוש קשה בה מעוררת חשד לסרטן.

בדיקות המעבדה
הבדיקות המעבדה מראות עליה ברמת האסטרדיאול (אסטרוגן) מעל 100 pmol/L(תמונה מס 4) כאשר הערכים צריכים להיות אלה שהיו בגיל צעיר.( 50-20 pmol/L )

 

תמונה מ4 מראה תוצאה של בדיקות מעבדה של גבר בן 65 עם הגדלת משמעותית של הערמונית שעמד לעבור ניתוח להסרת הבלוטה.
            עם הטיפול מכוון לדיכוי הפעילות של האנזים ארומטז, רמת האסטרדיאול יורדת(תמונה מס. 5)  וגודל הערמונית קטנה וביחד עם זאת קיימת הקלה בסימפטומים האורולוגים.תמונה מס 5  מראה ירידה משמעותית ברמת האסטרדיאול אחרי טיפול לדיכוי הפעילות של האנזים ארומטז אצל אותו חולה מתמוה מס 4 אחרי טיפול של 3 חודשים.

אז מה עושים?
מטרת הטיפול היא לנטרל את הפעילות של אנזים ארומטז כדי להוריד את רמת האסטרוגן בדם ובערמונית עצמה. מטרה נוספת היא הורדה במשקל מכיוון שפעילות של האנזים ארומטז עולה ביחס ישיר לעודף משקל וכמות השומן. על מנת להשיג את המטרה הראשונה, אנו זקוקים לחומר המדכא את הפעילות של האנזים על יד תרופה בשם Arimidex או על ידי תוספי תזונה כגון Chrysim   diindolmetane (DIM ), מניסיוני, תוספי תזונה טובים יותר ומונעים את ההפיכה של טסטוסטרון לאסטרוגן. בדרך זאת, הערמונית קטנה ורמת הטסטוסטרון עולה. ניתן להוסיף גם תרופה לדיכוי האנזים 5-alpha reductase. תרופות בשם Propecia ו-Avodart מקטינים את ההפיכה של  טסטוסטרון ל-DHT ומסיעים להקטנת הערמונית ב 25 % בלבד אולם התרופות אלה מלוות בתופעות לוואי של ירידה ביכולת לקיים יחסי.


חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים