סוכר: הרוצח השקט
בשנים אחרונות הספרות המקצועית מזהירת את הקהל מתופעה של סוכרת סמויה(1-2). הרופאים לא תמיד מתייחסים כאשר קיימת עליה קלה ברמת הסוכר בדם בין 100-110 מ"ג/ד"ל. לפי המלצת המומחים, רמה זו של סוכר בדם כבר דורשת התייחסות וטיפול.  יש היום הרבה הוכחות לכך שאנשים בגיל הזהב סובלים ממחלות הקשורות ישירות  לרמה גבוהה מעט מעל ה"נורמה" – רמה של 100-110 מ"ג/ד"ל סוכר בדם.
 
הסוכר שווה לדלק של מכונית.
המקור החשוב ביותר ליצור אנרגיה בגוף הוא הסוכר. יש איברים כמו המוח שמשתמשים רק בסוכר כמקור היחיד ליצור אנרגיה ויש אחרים כמו שריר הלב, משתמש בחומצות שומן כמקור העיקרי ליצור אנרגיה והסוכר מהווה מקור משני. כאשר הגוף פועל בצורת מיטבית, הסוכר נכנס בתוך לתאים בהשפעת האינסולין ובאמצעות אנזים המחובר לוויטמין B1, הוא נכנס למיטוכונדריה. בתוך הגופיף קטן זה, מולקולה אחת של סוכר מייצרת מולקולה אחת של ,ATP האוגרת בתוכה אנרגיה זמינה לתהליכים ביולוגים השונים המתרחשים בתוך התא. כאשר רמת הסוכר בדם יורדת, תאי המוח מפסיקים לתפקד בדומה למכונית שמפסיקה לנסוע כאשר הדלק במיכל נגמר. אך כאשר בדם רמה גבוהה של סוכר שהגוף אינו משתמש בו ליצור אנרגיה, הסוכר העודף הופך לטריגליצרידים ונאגר בגוף בצורת תאי שומן או רבדים של טרשת עורקים.
 
כאשר אנו משתמשים ביותר מידי סוכר בדיאטה שלנו, גופנו מפתח תהליך מסוים שנקראה glycation, כלומר תהליך שבו הסוכר מתחבר לחלבונים של הגוף, הופך אותם ללא שימושים מבחינה ביולוגית ומוציא אותם מכלל שימוש. נתן לזהות תופעה זה בבדיקות דם כאשר אנו מקבלים תוצאה של HbA1C (ערך תקין 3.9-6). מצב פגיעת הסוכר ברקמות גורמת לתסמונת הדלקת הכרונית  שמתבטאת בעליה ב ESR או ב CRP וביצירת רדיקלים חופשיים שגם הם פוגעים במבנה התקין של התאים וה- DNA בגנים.
 
הגדרת מחלת הסוכרת
חלו שנויים רבים בהגדרת המחלה במשך השנים. עד 1997 מוסדות הרפואיים הגדירו את הופעת המחלה כאשר רמת הסוכר בדם עלתה מעל 140 מ"ג/ד"ל. אחרי 1997 האיגוד האמריקאי לסוכרת הגדיר את המחלה כאשר תוצאות בדיקת רמת הסוכר אחרי 8 שעות בצום לילי היא מעל 126 מ"ג/ד"ל וב-2003 הורידו את רף רמת הסוכר בדם במקרה של מחלת סכרת,  מעל 100 מ"ג/ ד"ל.  כיום אנו יודעים שרמה מיטבית צריכה להיות 75- 85 מ"ג/ד"ל אחרי צום לילי.  סוכר בדם בצום מעל 85 מ"ג/ד"ל מעלה ב-40% את הסיכון למוות פתאומי כתוצאה מאירוע בלב.(3)
 
עודך סוכר בגוף מסוכן
רמות גבוהות של סוכר גורמות לנזקים בתאים בדרכים שונות והוא הגורם העיקרי להתפתחות של מחלות בגיל הזקנה . כאשר אנו מפחיתים את כמות הקלוריות, רמת הסוכר בדם יורדת באופן משמעותי מתחת ל-100 מ"ג/ד"ל כמו כן רמת האינסולין. גם בחיות מעבדה, שיטת הגבלת הקלוריות מורידה את רמת הסוכר באופן משמעותי ומאריכה את אורך החיים המשוער של החיה.
 
עבודות אפידמיולוגית הראו שכאשר רמת הסוכר בדם גבוהה, יש סיכון גבוה יותר לחלות בסרטן. כאשר אנשים מזדקנים, המעבדות קובעות שהסוכר בצום יכול להגיע לגבול העליון של ה"נורמה" עד 99 מ"ג/ד"ל. מחקרים אחרונים הראו שאם הסוכר מגיע לרמת בין 70-85 מ"ג/ד"ל אחרי צום לילי ואחרי אוכל רגיל בבוקר ל 140 מ"ג/ד"ל, רמות אלה גורמות להשפעה חיובית על גנים שמאריכים חיים. לעומת זאת, הפדרציה הבינלאומי לסוכרת קבעה שכאשר הסוכר עולה מעל 140 מ"ג/ד"ל כשעתיים אחרי ארוחת, קיים סיכון גבוה להתפתחות של מחלות שונות כגון מחלה ברשתית העיניים, טרשת עורקים, עומס חמצני, דלקת כרונית, אי-פעילות של אנדוטליום – שכבת תאים פנימית של כלי דם שמפרישים חומרים שמרחיבים את כלי דם- הגורמת להתכווצות העורקים את ולעליה בלחץ הדם בגוף, לירידה בזרימה דם בעורקי הלב ולעליה בסיכון לחלות בסרטן
 
מה התגובה של הגוף לכניסת הסוכר בדם ואיך אנו מפתחים מחלה סוכרת
כאשר אני אוכל מזון או משקה שמכיל סוכר, הוא נכנס במחזור הדם במהירות בלי לעבור שום תהליך של עיכול. כניסה פתאומית כזאת מעורר את הלבלב להפריש כמות גדולה של אינסולין (תמונה 1) בדרך כלל יותר אינסולין ממה שהגוף צריך. רמה גבוה של סוכר בדם גם משתק את פעילות באזור מיוחד במוח שנקראה היפוטלמוס. אזור זה אחראי להוציא הוראות להפרשה של הורמונים שונים על ידי בלוטת ההיפופיזה הנמצאת מתחתיו. במקביל ההיפוטלמוס שולח מסרים אחרים להפסיק לפרק ולהשתמש בשומן ליצור אנרגיה. מכיוון שהלבלב הפריש יותר מדי אינסולין, רמת הסוכר בדם יורדת מתחת לנורמה אחרי 3-4 שעות ואז אנו מרגישים רעב ועצבנות שניתן להרגיע רק על ידי אכילת פחמימות. בנוסף הגוף מנסה לתקן את המצב של סוכר נמוך על ידי שיחורר של סוכר מהכבד והפרשה של הורמון קורטיזול.

הורמון זה מעלה את הרמת הסוכר בדם, גורם להפיכת הסוכר לטריגליצרידים והופך אותם לתאי שומן. התוצאה הסופית היא שהגוף מפסיק להפריש הורמונים הגורמים להרזיה, מספיק לפרק את השומן ולהשתמש בשומן ליצור אנרגיה וכך מתפתחת ההשמנה. זה בדיוק מה זה קורה כאשר אנו מתרגלים לאכול יותר מדי פחמימות בצורת חטיפים, מזון מהיר מכול הסוגים במשך היום. במצרב כזה אנו נדרשים לאכול כל משהו כל 3-4 שעות כלומר, אנו ללא מודעות, מתמכרים לפחמימות. מצבים של סטרס גורמים גם הם לקבל "פיצוי" ולאכול פחמימות או מתוקים. אם אנו אוכלים ארוחת ערב עם כמות גדולה של פחמימות והולכים לישון מתרחשת תופעה דומה: אנו חייבים לקום בלילה כדי לאכול משהו. באותו לילה אין הפרשת הורמונים ואנחנו קמים בבוקר בלי כוח ועייפים.
כיצד אפשר להוריד את רמת הסוכר
מאמרים רבים התפרסמו בשנים אחרונות על גישות שונות כיצד ניתן להוריד את רמת הסוכר בדם ולמתן את העלייה של האינסולין. ניתן להשפיע על האנזים Glucose-6-phosphatase על ידי מתן Chlorogenic Acid  שנמצא בקפה. גם אכילה של שעועית לבנה משתקת את האנזימים שמפרקים במעיים את הסוכר מהמזון, סיבים תזונתיים , כמו psylium, הנמצאים בשיבולת שועל או סובין,מתחברים לסוכר במזון ומשחררים את הסוכר לאט. נטילת תרופה בשם Metformin יכולה להוריד באופן משמעותי את הסיכון לחלות במחלות לב בכ31% מכיוון שה-Metformin משפרת את רגישות הגוף לאינסולין, מדכאת את התיאבון ומפחיתה את שחרור הסוכר מהכבד למחזור הדם.
 
מחקרים אחרונים הראו שכ-75% של האוכלוסייה מעל גיל 40-50 סובלת מדרגות שונות של מחלת סוכרת סמויה. מצב זה יכול לגרום לפגיעה איטית ולהפרעות בתפקוד הכליות, חסימה עורקים, סרטן, אי-אונות ומוות פתאומי בגלל התקף לב. אנשים צעירים עם רמות מיטביות של סוכר ובאינסולין בדם נשארים בריאים אולם המבוגרים עם רמות סוכר "נורמליות" יכולים לחלות בקלות. הסיבה לכך נובע שבאנשים בשני המינים קיים חוסר איזון הורמוני שמתפתח כתוצאה מהרגלי אכילה לקויים במהלך שנות ה-40 ואלה. לפעמים ניתן לראות תופעה זאת והשמנה גם אצל ילדים ונוער. כאשר הגוף מפסיק לייצר הורמונים שונים שהיו קיימים בגיל צעיר, מתפתחת ירידה בחילוף חומרים בגוף, כלומר התאים לא משתמשים בסוכר ליצור אנרגיה. וכך אנו עדים לשלוש תופעות בחיים המודרני: רמת הסוכר בדם עולה, האנשים מתלוננים על עייפות ועולים במשקל.
 
מה עושים?
על מנת להקטין את רמת הסוכר בדם לערכים מיטביים אנו יכולים לפעול בשיטות שונות. דיאטה דלת קלוריות יכולה לסייע אולם קשה לבצוע. טוב יותר להשתמש בעיקרון של ד"ר Schwarzbein  שאומר:

1.לאכול ארוחה שמכילה בעיקר חלבונים, שומנים חיוניים, להימנע מירקות עשירות בפחמימות(תפ"א, אורז לבן, וכוי) המוגשת במנות קטנות ולעתים קרובות.

2. לאכול 100-150 גרם פחמימות מורכבות רק בצהריים (שיבולת שועל, סובין, חיטה מלאה) ולא לחם מחיטה לבנה.

3. להוריד את הסטרס.

4. להימנע משתית משקעות מתוקים או אכילה מזון תעשייתי עשיר בפחמימות.

5. פעילות גופנית סדירה .

6. לבדוק האם קיים חוסר איזון הורמונלי, ואם יש צורך ולתקן אותו רק עם הורמונם ביולוגים.
לאחר שרמת הסוכר ירדה לנורמה, אנו חייבים לאכול כ 2000-1800 קלוריות ביום לפי הפעילות הגופנית ולדאוג לאכילת  פחמימות מורכבות כדי שהתאים ישתמשו במקורות אחרים ליצור אנרגיה כגון שומן שנאגר בגוף, לשפר את חילוף החומרים ולהעלות את יצירת האנרגיה בתוך התאים.

מסימה זאת ניתנת להשגה על ידי איזון הורמונלי של הגוף עם הורמונים ביולוגים זהים לאלה שהגוף היה מייצר בצעירותנו או הפסיק לייצר בגיל מבוגר. ההורמונים מרעננים את מאגר האנזימים והחלבונים בתוך התא שניזוקו על ידי ה-glycation והרדיקלים החופשים. החלבונים והאנזימים החדשים יגבירו את חילוף החומרים בגוף. גישה זאת מביא להרגשה של חיוניות שבא על ידי ביטוי ביכולת גדולה יותר בזמן פעילות גופנית מדורגת ומסודרת ותגרום לכך שרמת הסוכר בדם תגיע לערכים אופטימליים שתשפר את איכות החיים שלנו.

בברכה,
Dr Alexander Arditti MD

ספרות:

חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים