משבר הורמונלי בשנות ה-40 בחיי האישה
ההורמון אסטרוגן התגלה ויוצר באירופה בשנות ה-30. גילוי זה פתח את האפשרות לטיפול בנשים מבוגרות שסבלו מגלי חום כתוצאה מגיל המעבר. בשנת 1942 נוצרה התרופה הראשונה לטיפול בתופעות אלה בשם Premaril . התרופה הכילה הורמון אסטרוגן סינטטי שהופק משתן של סוסות בהריון. למעשה זאת הייתה התרופה הראשונה שהרופאים השתמשו כטיפול בהורמונים סינטטיים במקום ההורמונים הטבעיים של בני האדם כדי לטפל בבעיה של גלי חום בגיל המעבר.

בתחילה התרופה התקבלה בהתלהבות רבה ומיליוני נשים השתמשו בה. בהמשך הופיעו תרופות נוספת ששילבו את האסטרוגן הסינטטי עם הפרוגסטרון הסינטטי כדי לטפל במחלות שונות בנשים. כמובן שהורמונים אלה לא היו זהים לאלה שמייצר האדם באופן טבעי וכתוצאה מזה בתחילת שנות ה- 50 התחילו להופיע בספרות המקצועית תיאורים על תופעות לווי שונות כגון סרטן השד, שבץ מוחי, קרשי דם ברגליים, התקפי לב ומחלת אלצהיימר. כעבור 10 שנים, Barbara Seaman בספרה המפורסם ,Women and the Crisis in Sex Hormones תאורה במפורט תופעות לוואי רבות כגון אלה שהופיעו בספרות שנבעו כתוצאה משימוש בהורמונים מסוג זה. ספרה גרם לבהלה רבתית ובסופו של דבר ה-FDA הקים וועדה מיוחדת שהוכיחה שתיאורה של Seamen היה נכון ולכן ה-FAD אסר את שימוש בתרופות אלה. חברות התרופות כמובן חפשו מקור הכנסות אחר ובהמשך הצליחו לפתח הורמונים סינטטיים אחרים שהרופאים משתמשים היום באישור של ה-FDA לבעיות שונות בבריאות האישה.

מהם השינויים הורמונליים שמתרחשים בגיל המעבר?
לאישה שלושה הורמוני מין עיקריים: אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון. הם נפרשים בשחלות. האסטרוגן הוא ההורמון החשוב להתפתחות המינית התקינה של האישה בגיל צעיר. הורמון זה נפרש החל מגיל 11-12 שנים וגורם להתפתחות של השדיים, הרחם וההתפתחות הגופנית האופיינית של האישה. בגיל זה מופיע המחזור החודשי ובין הימים 10-28 של המחזור, ההורמון מכין את רירית הרחם לקליטת הביצית המופרית, מעורר את יצור הפרוגסטרון והקולטנים שלו, שומר על הריון במקרה שהוא מתפתח, שומר על מבנה תקין של עצמות, מעורר את התפתחות הביצית בשחלות ושומר על הביציות הנמצאת בתוכו כדי שהוא ייצר ויפריש את הפרוגסטרון. במידה שהביצית אינה מופרית ולא מגיעה לרחם, השחלות מפסיקות לייצר אסטרוגן והמחזור הדמי החודשי הוא ביטוי לנשירת הרירית מהרחם והכנות למחזור חדש.

הורמון הפרוגסטרון מופרש בשחלות בגופית הזהוב אחרי הביוץ בשבועיים אחרונים של המחזור וגורם לעיבוי רירית הרחם לפני הריון כדי שהעובר המופרה יכול לקבל את המזון הדרוש להתפתחותו. בנוסף הוא גורם לרוגע נפשי ומעורר את פעילות תאי העצם כדי לשמור על מבנה התקין של עצמות. במידה שהעובר לא נקלט ברירית הרחום, ההפרשה של פרוגסטרון ואסטרוגן נפסקת ומופיע המחזור החודשי .
הטסטוסטרון מיוצר בכמויות קטנות בשחלות ותפקודו העיקרי הוא לגרום לדחף מיני ולאורגזמה.
כ-10 שנים לפני הפסקת סופית של המחזור החודשי והיכולה להרות, מתחילים להתפתח שינויים הורמונליים המאפיינים את האישה הבוגרת. מגיל 35 עד 50 היא מתחילה להפחית חלק מהיצור העצמי של ההורמונים של בלוטת המגן, DHEA, והורמוני המין. בשנות ה40 היא מתחילה להיות פחות פורייה, רמת ההורמון פרוגסטרון יורדת בכ- 75 %. בשנים מאוחרות יותר, רמת הפרוגסטרון יורדת אפילו יותר (תמונה 1). כפי שניתן לראות בתמונה 1 רמה האסטרוגן תמיד יותר גבוהה מהפרוגסטרון אולם בין גילים 35-50 רמת הפרוגסטרון יורדת ב 75% לעומת ירידה ברמה האסטרוגן של 35 % בלבד.
תמונה 1

מצב זה מתואר כשליטה של האסטרוגן לעומת הפרוגסטרון בשנים אלו ויש לה השלכות רבות על גופה של האישה מכיוון שבתקופה תאת קיים חוסר איזון טבעי ביניהם הנגרם על ידי נפילה גדולה יותר ברמה של הפרוגסטרון לעומת האסטרוגן. מצב זה שנמשך שנים רבות גורם להופעה של מחלות שונות בקבוצת גיל זאת בתקופה זאת של החיים:
1. התקפים של כאבי בטן לפני או במהלך המחזור.
2. דימוים וגינליים קשים ומחזור חודשי לא סדירים.
3. האצה של תהליך הזקנת.
4. הופעות של מחלות אוטואימוניות כגון LSE, דלקת בבלוטה במגן ואחרות.
5. מחלות אלרגיות מסוגים שונים כגון אסטמה, חרלת, פריחות בעור ואחרים.
6. השמנה בעיקר בבטן ומסביב הברכיים והמותניים.
7. התפתחות של אבנים בכיס המרה.
8. יובש בעיניים ומחלות עיניים.
9. ירידה בדחף המיני וחוסר פוריות.
10.עייפות קשה.
11.נשירת שער.
12.בריחת סידן מעצמות (אוסטאופניה ואוסורופורוזיס).
13.חוסר שינה.
14.מחשבות מעורפלות והפרעות בזיכרון.
15.התקפים של כאבי ראש.
16. נטייה לקרישיות יתר בעורקים ובוורידים.
17. התפתחות של שחלות ושדיים פוליציסטיות.
18. הפרעות בתפקוד של בלוטת המגן.
19. שרירנית (מיומה) ברחם.
20. אגירת מים.
21. מחסור באבץ ועודף בנחושת.
22. עצבנות ורגישות יתר ושינויים במצבי רוח.
23. כתוצאה מההשפעה המתמשכת של האסטרוגן, קיימת אפשרות של הופעות מוטציה בגנים והתפתחות של מחלת סרטן בשד, ברחם או בשחלות.

סיבות להתפתחות של שליטת האסטרוגן בגיל מבוגר
שליטת האסטרוגן בתקופה זאת של החיים בולטת אצל נשים בשנות 40-50 לחייהן, גורמת לתופעות שתוארו לעיל ומדובר בדרך כל בנשים שמתלוננת גם על עליה במשקל שלא מצליחות להוריד את העודפים על ידי דיאטות שונות. הסיבות שהנשים מגיעות למצב זה הן רבות:
1. סביבתיות: חשיפה אסטרוגנית לחומרים עשויים מחומר פלסטי, מדביר מזיקים, פסולת תעשייתי, שטיחים ורהיטים, אכילת בשר מחיות שניזונו על ידי אסטרוגן כדי להגביר את מהירות הגדילה שלהם.
2. דיאטה עם פיטו-אסטרוגנים (אסטרוגנים שמקורם מצומח כמו סויה). פיטו-אסטרוגן הוא חומר צמחי דימוי הורמון עם השפעה הורמונלית חלשה על הגוף (ראה בהמשך).
3. התמכרות ואכילה מוגברת של פחמימות פשטות הנמצאות במזון מהיר או במשקעות מתוקים וגורמות לאגירת שומן וליצור מוגבר של אסטרוגן על ידי האנזים aromatase.
4. מתח נפשי (סטרס) ממושך גורם להפרשה מוגברת של קורטיזול, להשמנה ויצור נוסף של אסטרוגן.
5. חוסר ביוץ: מצב זה נוצר כתוצאה מכך שנשים הנמצאות בסטרס ממושך בגלל יחסים אישיים מתוחים, מבצעות פעילות גופנית מופרזת, מתמודדות עם שילוב של קרירה מקצועית תובענית וגידול המשפחה או סובלות ממחלה קשה.
6. נטילת גלולות למניעת הריון או טיפול הורמונלי חילופי עם הורמונים סינטטיים.
7. כריתת הרחם .
8. הפרעות בתפקודי הכבד.
9. מחסור של ויטמינים מסדרה B ומינרלים כגון מגנזיום ואבץ.

גישה טיפולית מתקדמת
בשנים אחרונות מתפתח הקונספט שהגוף צריך לקבל חומרים ביולוגים זהים מאלה שחסרים בו או שהפסיק לייצר בעצמו. אנו רגילים לקחת ויטמינים ומינרלים כאשר הבדיקות מעבדה מראות מחסור של ויטמין 12B או מינרל מסוים, מכיוון שיודעים שאנו נוטלים כדורים או כמוסות שמכילות חומרים זהים לאלה שהבדיקה המעבדה גילתה. אותו קונספט קיים לגבי טיפול בהורמונליים ביולוגים שלפי הבדיקות מעבדה אנו מגלים שרמתם בגוף נמוכה. היתרונות בנטילת הורמונים ביולוגים הם רבים:
1. מבחינה מולקולרית, הם זהים ב-100% להורמונים הטבעיים של בני האדם.
2. ניתן לעקוב אחרי רמתם בדם על ידי בדיקות מעבדה וכך למנוע מצב של עודף או חוסר הורמונלי.
3. התאים מזהים אותם על ידי קולטנים מיוחדים ויחידים לאחר שכל הורמון מתחבר לקולטן ייחודי שלו.
4. רק התחברות מדויקת לקולטן שלו, ההורמון יכול למלא את תפקידו המיועד בתוך התא.
5. אין תופעות לוואי.
6. הורמונים ביולוגים מיוצרים בחברות ביוטכנולוגיות והמוצר אינו כרוך ברשום כפטנט.
7. רמתם התקינה בדם משפרת את איכות החיים, מעקבת או מונעה התפתחות של מחלות הקשורות לגיל וכנראה משפר את התפקוד של מערכת החיסונית שנמצאת בדר"כ במצב ירוד בתקופה זאת של החיים.
לעומת זאת ההורמונים סינטטיים מתאפיינים ב:
א. המוצר אינו דומה ב-100% מבחינה מולקולרית להורמונים של בני האדם, הוא לא נמצא באופן טבעי בגוף ובפעולתו איננו משתמש בקולטנים הקיימים בתאים.
ב. עקב כך לא ניתן לעקוב אחריו בבדיקות מעבדה ולברר מה רמתו בדם.
ג. במעבדה משתמשים ממקורות שונים בטבע כגון צמחים או בעלי חיים כדי לייצר הורמון סינטטי ולרשום עליו פטנט.
ד. הצמחים אינם מייצרים הורמונים ביולוגים אבל צמחים מסוימים יש להם איזושהי השפעה הורמונלית חלשה ונקראים פיטו-אסטרוגן. הם קיימים בטבע אבל הם לא פועלים באופן ביולוגי.
ה. הגוף גם איינו מסוגל להשתמש במוצר צמחי מכיוון שחסר לו את האנזימים המתאימים כדי להפוך אותו להורמון ביולוגי. (תמונה 2). כפי שניתן לראות בתמונה זאת, התמצית Diosgerin ניתן להפיק מצמח בשם Kokoro. הוא מהווה את המקור העיקר ליצור של הורמונים ביולוגים רבים כגון פרוגסטרון, קורטיזול ואחרים במעבדה בלבד, אולם לא ניתן להשתמש ישירות בבני האדם בדומה להורמונים ביולוגיים.
תמונה 2

ז. בדומה, ההורמונים סינטטיים שמיוצרים במעבדה של חברות התרופות אינם יכולים להפוך להורמונים ביולוגים בגלל מחסור של אנזימים מתאימים.
ו. כפי שתיארנו קודם, מצב דומה התרחש לפני שנים רבות עם התרופה בשם Premaril כאשר שימוש בתרופה זאת ה גרם לתופעות לואי רבות מכיוון שהגוף זיהה אותם כחמר זר .
ז. הורמון סינטטי שנכנס לגוף מנטרל את הפעולה של הורמונן ביולוגי הדומה לו.
ח. נשים צעירות ומבוגרות ממשיכות לקבל מדי חודש גלולות למניעת הריון או טיפול הורמונלי חילופי בגיל המעבר עם הורמונים סינטטיים. יש לקחת בחשבון שתרופות אלה גורמות למחסור של מינרלים ויטמינים רבים שעלולים לגרום לתלונות הקשורות למחסור של חומרים ביולוגים אלה. כתוצאה מכך, הגוף נחלש מבחינה חיסונית ועלולים להתרחש שינויים במבנה ה-DNA אשר באים לידי ביטוי בגילוי של מחלת סרטן כעבור שנים.

לסיכום:
משבר הגיל המעבר אצל האישה ניתן לטפל בו היום בצורה בטוחה על ידי הורמונים ביולוגים זהים לאלה שהגוף רגיל לייצרם. הם פועלים בדיוק כפי שפועלים ההורמונים הטבעיים ובאמצעות קולטנים מיוחדים רק להם. כך הם יכולים לפעול בצורת מיטבית, לשמור על מבנה תקין של התאים וה-DNA. בנוסף ניתן לעקוב אחרי רמתם בדם על ידי בדיקות מעבדה שניתן לבצע בכל הקופות.

בברכה ובבריאות טובה.

דר אלכסנדר ארדיטי MD
www.alexrdt.com
חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים