למה אני כל כך עייף
מכאשר חגגתי את יום הולדתי ה- 50, עם כל המשפחה, למרות השמחה להיות עם ילדי ומשפחתי, חשתי שמשהו השתנה אצלי. בעת האחרונה, חשתי עייפות במשך מרבית שעות היום, ואפילו שתיית מספר כוסות קפה במשך היום, בקושי עזרו. בנוסף שמתי לב לכרס הקטנה שבצבצה בבטני וגדלה בהדרגה במשך השנים, וכמובן גם משקל גופי עלה.

השנים עברו והמצב החמיר. ביקרתי אצל הרופא המשפחה ואחרי שבדק אותי מצא שקצב לחץ הדם היה גבוה 140/80 ובבדיקות המעבדה רמת הכולסטרול היתה גבוהה במקצת. כרגיל אצל הרופא שלי, הוא הרגיע אותי ואמר לי שאין שום דבר מיוחד, ושאני צריך לקבל תרופה אחת להורדת כולסטרול. שמחתי שאני בריא אבל מצד שני אני חשבתי "למה לעזאזל אני כל כך עייף?"

השינוי הגופינו מתחיל למעשה כבר בגיל 30. אך במשך 10-15 שנים הבאות אנו חשים בו באופן הדרגתי, בירידה ביכולת הגופנית והמינית שלנו, עולים בהדרגה במשקל, בעיקר לאלה שעובדים שעות רבות במשרד ואינם דואגים לפעילות גופנית סדירה. ואנו מסבירים שהשינויים הללו עקב שעות רבות שאנו עובדים או לכך שלא היינו בחופשה זמן רב.

שינויים שנוצרו הם כתוצאה משנויים הורמונלים. אצל הגבר רמת ההורמונים בשיא בגילים 25-30, ואז מתחילה ירידה הדרגתית ברמתם. ובגיל 50 או יותר רמתם מגיעה ל-50%.
נדבר כאן על השינויים ההורמונלים שמתרחשים אצל גברים המגיעים לגיל 50 או יותר.

שינויים הורמונים
אחד ההורמונים החשובים בגופני, הוא הורמון הגדילה (growth hormone). הורמון זה נפרש על ידי בלוטת יותרת המוח שנמצאת בבסיס הגולגולת. הבלוטה נמצאת בקשר הדוק עם אזור במוח שנקרא היפוטלמוס (hypothalamus). באזור זה נמצאים הרבה מרכזים חיוניים כמו מרכז הצימאון, החום, הרעב וכ'. שמשפעים על הפרשות ההורמונים השונים מיותרת המוח.
בגיל 10-12 בערך יוצאים מהיפוטלמוס הסיגנלים הראשונים לכוון בלוטת יותרת המוח שגורמים להפרשה של הורמון הגדילה. כך אנו הופכים מנערים לבוגרים ומגיעים לגובה המתאים לפי מה שהגנים שלנו קבעו.

רוב האנשים סבורים שתפקיד הורמון הגדילה מסתיים לאחר שהגענו לגובה המתאים. אולם האמת היא שלהורמון הגדילה יש חשיבות רבה לאורך כל חיינו והוא יכול לקבוע את המראה הגופני שלנו: כמו אם נראה רזים או שמנים.
בלוטת יותרת המוח מפרישה של הורמון הגדילה, ומדובר בהורמון לא פעיל. הוא צריך לעבור שינוים מולקולרים מסוימים כדי להפוך להורמון פעיל. שינויים אלה מתבצעים בכבד וההורמון הפעיל החדש נקרא עכשוו 1-IGF. רמה נורמלית של הורמון זה בדם היא 94-252 ng/ml כאשר הרמה המיטבית צריכה להיות .150-250 ng/ml

תפקידו של ההורמון 1-IFG
ה-1IGF מאפשר להגיע לגובה המתאים גנטית ומחזיק את הרקמות האיברים צעירים ובריאים בגיל המבוגר. מחסור בהורמון הגדילה וה-1IGF נקשרו לשכיחות גבוהה של מחלת טרשת עורקים וסרטן (1).

זמן קצר לאחר גיל ה-30 חלה ירידה הדרגתית ברמת ההפרשה של הורמון הגדילה על ידי בלוטת יותרת המוח וכך גם רמת ה-1-IFG בדם(2). אחת הסיבות עיקריות לירידה ברמתו הוא הגורם התזונתי. הורמון הגדילה נפרש בעיקר בלילה בשעתיים הראשונות לשינה וכאשר אנו נכנסים בשלב עמוק שלה. אולם ההפרשה של ההורמון נפסקת על ידי שני גורמים חשובים: רמת הסוכר והאינסולין בדם (3).

למשל אם נאכל ארוחת ערב עשירת פחמימות לפני השינה, רמת הסוכר והאינסולין בדם יהיו גבוהים. רמה גבוהה שלהם מונעת הפרשה של הורמון הגדילה. לכן, בבוקר אנו נתעורר עייפים. תופעה זו שחוזרת על עצמה במשך שנים, תגרום לכך שרמת הורמון הגדילה וה- 1-IGF בדם יהיו נמוכים ביותר. חולים שסובלים מסוכרת, רמת ה1-IGF בדם היא אפס או קרוב לה.

תפקידו של הורמון הגדילה וה-1IFG הם (4):
• מגביר את ריכוז החלבונים בשריר וברקמות.
• מוריד את כמות השומן.
• מגביר את פעילות הגופנית.
• מגביר את חילוף חומרים הגוף.
• מוריד את רמת הכולסטרול.
• מגביר את סינטזה של קולאגן בעור.
• ממיס את השומן וגורם לעליה בחומצות שומן חופשיות בדם.
• בונה סחוס בפרקים.
• וגורם לכבד לשחרר 1-IGF .

לכן שכתוצאה מרמות נמוכות של הורמונים אלה ואחרים, אנו מתחילים להשמין, רמת הכולסטרול עולה, מתחילות בעיות בפרקים וכו'

כתוצאה מירידה ברמת הורמון הגדילה מעל גיל 50, אנשים החלו להשתמש בזריקות יומיות של הורמון על מנת למנוע את התהליך ההזדקנות, ולטיפול במחלת על שם קרון. אולם במהרה התגלו שהזריקות של הורמון גורמות לתופעות לוואי כגון כאבים בפרקים, כאבים בשרירים וכ'.(5)

שיטות טבעיות הגורמות להפרשת הורמון הגדילה ורמת ה-1-IGF
מהאמור לעיל אני יכולים לבנות תוכנית טבעית על מנת להעלות את רמת ההפרשה של הורמון הגדילה:
1. פעילות גופנית המורכת בעיקר מהליכה מאומצת והרמת משקלות במשך כשעה.
על מנת שנוכל להגביר את ההפרשה של הורמון הגדילה והורמונים אחרים, אנו צריכים להכין את העצמנו להתעמלות: צום של שלוש שעות לפני המאמץ, שתייה מרובה, אכילה 50 גרם אבקת חלבונים בכוס מים חצי שעה לפני התחלת המאמץ. אין לאכול לפני התעמלות חטיפים שמכילים סוכר או משקאות עם סוכר !!!. לשתות רק מים במהלך ההתעמלות.

2. ארוחה אחרונה בערב צריכה להיות 3-4 שעות לפני שינה ומורכבת בעיקר מחלבונים: דגים, , גבינות, ירקות, טחינה וכו'. יש להניח שאחרי 3-4 שעות רמת הסוכר והאינסולין בדם חזר לנורמה. אין לשתות אלכוהול (מכיל סוכר) לפני השינה.

3. ניתן לאכול פחמימות בצהרים בלבד. בבוקר יש עדיין הפרשה קטנה של הורמון הגדילה לכן ארוחת בוקר צריכה להיות מורכבת גם בעיקר בחלבונים : ביצים, דגים, , אבוקדו, פרסת לחם מחיטה מלאה.
כדי להגביר את הפרשה של הורמון הגדילה ,ניתן להשתמש בתוספי תזונה לפני השינה או נטילת הכמוסות 1/2 שעת לפני התעמלות: niacidamide (ויטמין 3B) כמוסה אחת של 500 מ"ג, L- Glutamine כמוסה אחת של 500 מ"ג GPC (alpha-glycerylphosphorylcholine ) כמוסה אחת של 500 מ"ג ן- L-arginine כמוסה של 500 מ"ג. שילוב זה מבטיח הפרשה טובה של ההורמון התבטאת בגוף מלא אנרגיה, הגברת חילוף חומרים וירידה במשקל.

בהצלחה ובריאות טובה.


1. J Clin Endocrinol Metab. 1972; 35:665-70
2. J Clin Endocrinol Metab 1984; 13:113-43
3. J Clin Invest 1981; 67:1361-9.
4. Williams Textbook of Endocrinology Tenth edition 2003 page 226
5. Williams Textbook of Endocrinology Tenth edition 2003 page 229
 

חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים