חשיבות הטסטוסטרון
הטסטוסטרון הוא אחד ההורמונים החשובים בגוף. לא רק שהוא קבע את מבנה השרירי והנפשי של הגבר, אלה התברר שיש לו תפקידים חשובים נוספים למניעת מחלות רבות.

הטסטוסטרון הוא חלק ממגוון של הורמונים המופרשים בגוף שתפקידם להשפיע על מצב רוח, תאבון, אנרגיה גופנית, אנרגיה מינית וחילוף חומרים. רמת ההורמון בגוף משתנה במשך השנים כתוצאה מגורמים תזונתיים, סביבתיים וגופנים. לדוגמה, כאשר אנו מגיעים לגיל 60 רמה הטסטוסטרון בדם נמוכה מדי (תמונה 1) וכתוצאה מכך מתפתחת עליה ברמת הכולסטרול והסוכר, עודף משקל, לחץ דם גבוה ואין-אונות.(1)

התפתחות של מחלות אלה גורמות לכך שגם הורמונים אחרים משנים את רמתם בדם: האינסולין והקורטיזול עולים וגורמים לעליה ברמת הסוכר, עליה נוספת במשקל, ירידה בייצור של הורמון הטאירויד וירדה בפעילות של מערכת החיסונית (2).

חוסר איזון הורמונלי זה, שמתפתח במשך השנים, יש לו השלכות משמעותיות על הגוף וגורמת לדיכאון, חרדה, חוסר שינה ולא פחות חשוב, ירידה ביכולת הקוגניטיבית של המוח (זיכרון, התמצאות וכי'). להלן

כמה דוגמאות:
  • יצור תקין של הורמון הטאירויד, מאפשרת לקולטנים של הטסטוסטרון לתפקד נכון והשילוב הזה הוא חשוב מאוד ליצור אנרגיה בתוך התא. תת פעילות של בלוטת הטרואיד היא תופעה שכיחה בגיל מבוגר.
  • רמת אינסולין גבוהה בדם כתוצאה להתנגדות התאים לפעילות האינסולין עצמו, מביאה ליצור מוגבר של הורמונים "פרו-דלקתיים" כגון קורטיסול שבעצמו גורם לאגירת שומן תת-עורי ולעליה במשקל.
  • ירידה ביצור בהורמון הגדילה פוגעת בהגלדה תקינה של הפצעים.
  • ירידה ברמת ה-DHEA חוסמת את האפשרות שהורמונים אחרים כגון טסטוסטרון או אסטרוגן, יוכלו להגן על המוח מאבוד הזיכרון.
לכן, בגיל מבוגר קימת הבעיה של חוסר איזון הורמוני. ניתן היום לתקן זאת על ידי טיפול הורמונלי חילופי (HRT ) עם תכשירים מתאימים .

יש לציין שקיים בלבול תקשורתי עצום לגבי השימוש ב HRT ולרוב נובע מידע מוטעה או לא נכון שמופץ על ידי חברות תרופות, חוברות רפואית או העיתונות. אם היום קיימת HTR להורמון של הטירואיד או לאינסולין. למה לא ניתן הורמונים אחרים ?. האם מתן של HTR של אינסולין או Eltroxin גורמות לסרטן? התשובה היא כמובן לא רבתי. גם הורמונים אחרים אינם גורמים לסרטן אם נבחר את התכשיר הנכון. כאמור זה נובע מידע מוטעה שאני אנסה להבהיר.

כאמור, אצל גבר בגיל 60, רמת הטסטוסטרון בדם יורדת משמעותית. בגיל זה, אפילו קצת לפני, מתחילות הבעיות הרפואיות: בדיקות מעבדה מגלות עליה בכולסטרול וסוכר בדם, עליה במשקל, ירידה בזיכרון ובכושר המיני. כלומר גם הגבר מתלונן ( או מנשה להסתיר ), על הסימפטומים שקשורים לגיל המעבר אולם אצלו תופעה זו בא מלווה בדיכאון ולא בגלי חום.

אחת הסיבות שמצדיקה HRT אצל גברים הוא מניעת מחלות אחרות כגון סוכרת, התנגדות לפעילות האינסולין, מחלת לב וטרשת עורקים, מחלת Alzhaimer , בריחת סידן, בעיות בפרקים, וסרטן. מצד שני, HRT מבטיח אריכות ימים ואיכות חיים טובים. מחקר חדש הראה, שרמה נמוכה של טסטוסטרון, אפילו בגבול הנמוך של הנורמה, מעלה את הסיכון לחלות במחלות לב ומוות(4-3).

אצל גבר צעיר, האשכים מייצרים כ-10 מיליגרם טסטוסטרון ביום, כאשר 98% ממנו מחובר לגלובולין SHBG ולאלבומין ורק 2% נמצא באופן חופשי בדם ומגיע לרקמות על מנת לבצע את הפעיליות הביולוגיות של ההורמון. לכן, רמה הנורמלית של טסטוסטרון הכוללת בדם היא 241 – 827 ננו-גרם (רמה מיטבית מעל 550 ננו-גרם) ורמת הטסטוסטרון החופשי היא 6.8 – 21.5 פיקו-גרם% (הרמה המיטבית מעל 14 פיקוגרם%). גבר בגיל המעבר עם עליה במשקל, חלק מהטסטוסטרון הופך לאסטרוגן באמצעות האנזים ארומטזה ((aromatase , הגורמת להגדלת הערמונית והשדיים.(6-5).

אצל נשים, הטסטוסטרון נמצא ברמות נמוכות מאוד אולם חשיבותו נובעת בכך שהרמות הנורמליות משפרות את הדחף המיני (7). יש לציין שהטסטוסטרון נפרש בלילה בשלב בו השינה היא עמוקה (שלב 4) ולכן סטרס, עישון, אלכוהול,סמים וחוסר שינה גורמים לאשכים להפריש פחות טסטוסטרון.

אתם שואלים מה ניתן לעשות? לאחר ביצוע בדיקות מעבדה המאשרות קיום של רמות נמוכות של טסטוסטרון, הטיפול הוא HRT על ידי ג'ל מיוחד שמכיל את ההורמון הביולוג שהוא זהה ב- 100% לזה המופרש באופן טבעי על ידי האשכים. כך הטסטוסטרון שנמרח בעור לפני השינה, מדמה את ההפרשה הלילית של ההורמון והגוף מכיר אותו כהורמון ביולוגי משלו וזה בלי לייצר תופעות לוואי בלתי רצויות בדומות לתרופות. בנוסף ניתן לעקוב אחרי רמתו בדם. כדי למנוע שחלק מהטסטוסטרון יהפוך לאסטרוגן, יש להוסיף גם תוספי תזונה אחדים שמדכאים את הפעילות של האנזים ארומתטזה


References
1. Rodriguez A, Muller DC, Metter EJ, et al. Aging, androgens, and the metabolic syndrome in a longitudinal study of aging. J Clin Endocrinol Metab. 2007;92(9):3568-72.
2. Andrews, RC, O. Herlihy, DE Livingstone, W et al. Abnormal cortisol metabolism and tissue sensitivity to cortisol in patients with glucose intolerance. The Journal of Clinical Endocrinology. 2002;87(12): 5587-5593
3. Muller M, Van Den Beld AW, Bots ML, Grobbee DE, Lamberts SW, Van Der Schouw YT. Endogenous Sex Hormones and Progression of Carotid Atherosclerosis.in Elderly Men. Circulation. 2004 May 4;109(17):2074-9.
4. ENDO 2008: The Endocrine Society 90th Annual Meeting: Abstract OR35-1. Presented June 17, 2008. ENDO 2008
5. Khaw KT, Barrett-Connor E. Lower endogenous androgens predict central adiposity in men. Ann Epidemiol. 1992;2(5):675- 82.
6 Oettel M, et al. Selected aspects of endocrine pharmacology of the aging mal. Exper Gerentol. 2003,38: 189-198.

חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים