חיזוק המערכת החיסונית
פעילות המערכת החיסונית מתבססת על שיתוף פעולה בין איברים, תאים מיוחדים, הורמונים וחומרים ביולוגים אחרים. האיברים הם הטימוס, הטחול, המערכת הלימפטית ומוח העצם.

הטימוס - נמצא בחלק העליון וקדמי של בית החזה, באיבר זה הלימפוציטים הצעירים עוברים הכשרה והופכים ללימפוציטים פעילים.

הטחול - נמצא בחלק העליון והשמאלי של הבטן, אוגר בתוכו מספר רב של לימפוציטים ומקרופגים שנזרקים למחזור הדם במידת הצורך. בטחול נהרסים כל התאי הדם הפגומים, כמו כדוריות אדומות ולבנות, שניזוקו בצורה כלשהי.

המערכת הלימפטית מורכבת מבלוטות לימפה ומצינורות לימפה זעירות שמסננות את נוזל הלימפה שמגיע מהרקמות על מנת לסלק חיידקים וחלקיקים אחרים לפני שנכנסים למחזור הדם.

מוח העצם, שנמצא בעצמות, הוא המקור ליצור כדוריות לבנות ואדומות. הוא מיצר את התאים המיוחדים שתוקפים את הוירוסים והחיידקים שמצליחים להיכנס במחזור הדם.

החלוקה היא:
הלימפוציטים הם אחראים לזיהוי וירוסים הפולשים או רקמות פגומים ולסילוקם ממחזור הדם והנאוטרופילים: אחראיים על סילוק החיידקים.

ההורמונים השונים שהגוף מפריש כמו הורמון המין הנשי או הגברי מחזקים את הפעילות של מערכת החיסונית.

חומרים ביולוגים כגון ויטמין D, אבץ וסלניאום בעלי חשיבות משמעותית לפעילות של מערכת החיסונית.
באופן רגיל המערכת החיסונית פועלת מבלי שנרגיש את פעילותה עד גיל 30-40 שנה. בתקופה זו אנו לא חולים בדרך כלל. אם חולים למשל בשפעת, ההחלמה היא מהירה. ניסיון של המערכת החיסונית לנטרל חומר זר שנכנס בגוף גורם לתופעה אלרגית כמו פריחה כמו במקרה של עקיצת דבורה.

אחרי גיל 30 - 40 המערכת החיסונית נחלשת באופן הדרגתי ובגיל 60 או יותר אנו חשופים למחלות זיהומיות רבות שקשה לנו להירפא מהן, שמתפתחות למחלת סרטן. זה מורה על כישלון של פעילות המערכת החיסונית, שאינה מסוגלת לזהות תאים סרטנים שהתפתחו בתוך גופנו. הסיבות לכך נובעת מתזונה לקויה במשך שנים רבות (עשירה בפחמימות פשוטות, מטוגנים ומזון תעשייתית שגורמים מחסור במרכיבים תזונתיים חיוניים), חוסר פעילות גופנית והפסקה של יצור עצמי של הורמוני המין.

על מנת לחזק את המערכת החיסונית אנו זקוקים למספר מרכיבים:
  1. תזונה נכונה: מפחמימות מורכבות שנמצאות בפטריות, שיבולת שועל, חיטה מלאה, אורז מלא, גזר, תבלין כורכום ועגבניות.
  2. פעילות גופנית כגון הליכה יום יומית של 3-4 שעות בשבוע.
  3. ויטמינים ומינרלים ובמיוחד ויטמין 3D, סלניאום ואבץ.
על מנת להאריך את מצב של המערכת החיסונית, אנו זקוקים לבדיקות דם שכוללות ספירת דם מלאה, שקיעת דם, רמת הויטמינים ומינרלים שונים בדם, רמות של הורמון המין ואחרים,
ובדיקות כלליות אחרות.

חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים