זהירות: תרופות להורדת הכולסטרול בדם – כל האמת

בשנת 2003 דר פאול ריידקר החל לבצע מחקר קליני הקשור בטיפול בכולסטרול. הוא ריכז את עבודתו במחקר מסכם בשם (1)JUPITER, ובו היה מעונין לבדוק את התועלת במניעת מחלות קרדיו-וסקולריות אצל חולים עם כולסטרול LDL (המוכר יותר ככולסטרול הרע) ברמה תקינה או נמוכה ו- CRP גבוה. CRP גבוה הוא סממן ידוע לנוכחות של תהליך דלקתי בלתי ספציפי ונקשר כגורם להתפתחות של טרשת עורקים המבשרת את האפשרות של התקפי לב, אירוע מוחי, מחלה בכלי דם היקפים ומוות פתאומי(2).

ההיגיון בבצוע המחקר היה לבדוק מדוע מחצית מהחולים עם כולסטרול LDL נמוך או תקין סבלו מאירועים קרדיו-וסקולרים שונים.
היתה סברה שמתן תרופה בשם Crestor במינון גבוה יכול להוריד את מספר האירועים הללו.
המחקר בדק 17802 חולים ללא מחלת לב ידועה, אולם 41% מהם סבלו מהשמנה יתר ומתסמונת מטבולית עם ערכים גבוהים של CRP. לאחר שהחולים קבלו Crestor התברר שה כולסטרול LDL ירד לרמה של 55 מ"ג/מ"ל וה- CRP ירדו ב37%. התוצאות הושוו עם מחצית החולים שקבלה תרופת דמה. התברר שה Crestor הוריד את הסיכון לאירוע לבבי, בתקופת המחקר, רק ב % 43 (59 מ 136) מהחולים שקבלו את התרופה. אולם 57%(77 מ 136 ) מהחולים עדיין סבלו מאירועים לבביים למרות שימוש בתרופה !!!. כלומר יותר ממחצית החולים סבלו מאירוע קרדיו-וסקולרי למרות שקבלו Crestor .

למרות זאת מאז הפרסום של התוצאות החברה דווחה שההכנסות ממכירת התרופה עלו באופן משמעותי (3). ובכן נשאלת את השאלה מדוע התרופה לא הצליחה לטפל ב 57% מהחולים, שמהווים מספר משמעותי של אי טיפול בבעיה, ולמנוע אירוע קרדיו-וסקולרי. יש לציין שבמחקר הופיע תופעות לוואי במספר קטן של המטופלים וכן היתה עליה משמעותית במספר החולים שאובחנה בהם סוכרת חדשה, תופעה המופיעה אצל כל החולים שמקבלים סטטינים (4). בשלב מאוחר יותר, הופיעו ביקורות נגד השימוש במנות גדולות של סטטנים ומחקרים דומים שלא אימתו את התוצאות של ניסוי JUPITER(5)

למה הסטטינים נכשלו במניעת אירועים קרדיו-וסקולריים?
קיימים 17 גורמי סיכון לאירועים קריו-וסקולרים שצריך לטפל בהם (ראה מאמר " אין צורך למוות בגלל טרשת עורקים" באתר זה).
הסטטינים מטפלים רק ב CRP ובכולסטרול LDL. אם אנו מבססים את מסקנות מחקר זה ואחרים, ניתן לומר שאפילו אם מורידים את הכולסטרול LDL לרמות נמוכות מאוד, עדיין נראה הרבה אנשים שסובלים מאירוע קרדיו-וסקולרי באיזו שהוא שלב בחייהם . לכן הטיפול בסטטינים מוטל בספק בקשר ליעילותם וכדאי לבדוק את הטיפול הזה לאור העובדה שהסטטנים גרומים לתופעות לוואי שלא תמיד מזוהות על ידי הרופא המטפל.

סיבות לעליית הכולסטרול בדם
הסימנים הראשונים של עלית רמת הכולסטרול מתגלים בבדיקות מעבדה אצל אנשים בגיל 45-50 ולמעלה. הדרך הקלה ביותר להוריד את רמת הכולסטרול בדם הוא להמליץ על מתן סטטין שמדכא את הפעילות של האנזים HMG Co-A reductase בכבד. אולם גישה זאת היא קוסמטית ביסודה מכיוון שכפי שהראנו קודם הורדת הכולסטרול מכל הסוגים איננו מבטיחה חסינות סבירה בפני אירוע קרדיו-וסקולרי. המצב שמצדיק התערבות רפואית הוא כאשר הכולסטרול מגיע ל 360 מ"ג/מ"ל והחולה סובל ממחלה הנקראת תסמונת כולסטרול גבוה משפחתית. לכן אם אנו רוצים להימנע מאירועי לב ואחרים, אנו צריכים לבדוק מהי הסיבה לעליית הכולסטרול בדם.

נקדים ונציין שכולסטרול הוא אחד החומרים הביולוגים החשובים בגוף. הוא נמצא בהרבה איברים ובלעדיו לא היינו יכולים להתקיים. הוא נימצא בריכוז משמעותית במוח ובמערכת העצבים ההיקפים, בקרום (ממברנה) של כל התאים בגוף, הוא משמש כחומר גלם ליצור הורמונים וויטמינים, התאים משתמשים בו כמקור ליצור אנרגיה בתא ויצור של מיץ המרה.

לכן, כאשר רמת הכולסטרול מתחילה לעלות פירושו של דבר שהגוף משתמש בפחות כולסטרול לצרכיו. אם נבצע בדיקות מעבדה נגלה מספר ממצאים מעניינים:
1. הורמוני המין (טסטוסטרון, אסטרדיול, פרוגסטרון) ו- DHEA לא נמצאים ברמת המיטבית, הנמצא בגבול העליון של הערכים הנורמלים, אלה באמצע ואפילו בגבול התחתון.
2. רמת הויטמין 3D בדם נמצאת ברמה נמוכה.
3. חילוף חומרים יורד לאחר שהגוף מייצר פחות אנרגיה.
4. ירידה ביצור עצמי של קו-אנזים 10Q.
5. קצב התחלפות התאים הישנים בתאים חדשים בעור ובאיברים הפנימיים הואט. הכולסטרול מהווה את אחד המרכיבים של ממברנת התאים.
6. ירידה ב רמת ה HDL (הכולסטרול הטוב)
7. יש לשאול את החולה האם הוא מטופל בגלולות למניעת הריון או הורמונים סינטטיים.
לכן, אם אנו חפצים להוריד את רמת הכולסטרול בדם, יש לתקן מצבים ביולוגים מסוימים ולהחזיר את הגוף למצב שהוא ינצל מחדש את הכולסטרול לצרכיו.

תופעות לוואי השכיחות של הסטטינים
העובדה שהסטטינים גורמים לתופעות לוואי רבות מוכרת, וקיימים כ-900 מאמרים רפואיים שמאשרים זאת (6). התופעות הבלתי רצויות הן רבות ונעות בין בעיות בשרירי השלד עד לעליה בתחלואה של מחלת סרטן. נציין כמה מהן:
• כאבים בשרירי השלד כולל פגיעה במערכת העצבים ההיקפים ופירוק רקמת השריר.
• חוסר דם.
• ירידה בתפקוד המיני.
• ירידה בפעילות של מערכת החיסונית, הגורמת לנטייה יתרה לזיהומים ווירליים, חיידקים או מחלת סרטן.
• פגיעה בתפקוד הלבלב ונטייה מוגברת להתפתחות של סוכרת של מבוגרים.
• הפרעות בתפקודי הכבד וירידה יכולת הכבד לנטרל רעלים בגלל פגיעה במערכת cytochrome P450 3A4.(6)
• קטרקט
• ירידה קוגניטיבית של המוח, הפרעות בזיכרון, דיכאון והתנהגות אלימה.
• אי ספיקת לב.
• מרבית תופעות הלוואי שתוארו לעיל נובעות מהפסקת יצור הקו-אנזים 10Q בכבד ופגיעה בתפקוד המיטוכונדריה בתאים (6)

תצפית מעניינת שראיתי לעתים קרובות, הוא מצב של חולים עם כולסטרול עד 250 מ"ג/מ"ל ו- HDL מעל 50 מ"ג/מ"ל, אינם סובלים ממחלות קרדיו-וסקולריות. זה מראה שהכולסטרול HDL הוא חשוב יותר מהכולסטרול הכללי ולכן לא צריך לרוץ לקחת סטטינים כאשר ה HDL הוא ברמת מעל 50 מ"ג/מ"ל.

דרכים לשפר רמת הכולסטרול בדם
75% של הכולסטרול מיוצר בכבד על ידי האנזים Co-A reductase HMG בהשפעת ההורמון אינסולין. 25% הנותרים אנו מקבלים מהדיאטה. לכן, אם אנו רוצים להוריד את רמת הכולסטרול אנו חייבים להוריד את רמת האינסולין בדם, פרושו של דבר להפסיק לאכול פחמימות פשוטות: סוכר, קמח לבן ומוצריו.

גורמים נוספים שמשפיעים על הפעילות של האנזים HMG CoA reductase : רמת הורמוני המין, ויטמין 3B, אומגה 3, פעילות גופנית מפחיתה את פעילותו, מתח נפשי(באמצעות קורטיזון ואדרנלין) מגבירות את פעילותו
לכן, אנו יכולים להוריד את רמת הכולסטרול עם תזונה מאוזנת מורכבת מבשר, דגים, ירקות טריים מכל הסוגים, אבוקדו, שמן זית, אגוזי מלך וגרעיני חמניות או אחרים (כמות קטנה),
תוספי תזונה כמו אומגה 3, קו-אנזים 10Q וויטמין B3 פעילות גופנית (הליכה של שעה 3-4 פעמים בשבוע), שינה של 8-7 שעות, הורדת המתח הנפשי ובעיקר להגיע לאיזון הורמונלי מיטבי, על ידי הורמונים ביולוגים בהתאם לתוצאות של בדיקות המעבדה וגיל המטופל.

Dr Alexander Arditti MD

References

  1. JUPITER trial information page, Brigham and Women’s Hospital
  2. Ridker PM; Jupiter Study, Group (November 2003). "Rosuvastatin in the primary prevention of cardiovascular disease among patients with low levels of low-density lipoprotein cholesterol and elevated high-sensitivity C-reactive protein: rationale and design of the JUPITER trial". Circulation 108 (19): 2292–7. doi:10.1161/01.CIR.0000100688.17280.E6. PMID 14609996.
  3.  "Astra's Crestor gets sales boost after positive data", Reuters, 24 November 2008
  4. Ridker PM, Danielson E, Fonseca FA, et al. (November 2008). "Rosuvastatin to prevent vascular events in men and women with elevated C-reactive protein". N. Engl. J. Med. 359 (21): 2195–207. doi:10.1056/NEJMoa0807646. PMID 18997196.
  5. ABC News June 29, 2010 
  6. Golomb BA, Evans MA Statin adverse effects : a review of the literature and evidence for a mitochondrial mechanism. Am J Cardiovasc Drugs. 2008;8(6):373-418
חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים