התכונות הבריאותיות של גלותטיון
הגלותטיון היא אחת המולקולות החשובות ביותר שמאפשרת לשמור על הבריאות ולמנוע מחלה. יתכן שלא שמעתם עליו, אך פורסמו מאמרים רבים מאוד על תכונות הגלותטיון במניעת הזדקנות, סרטן, מחלת לב, שיטיון, מחלת אלצהיימר, אוטיזם ועוד.

בדיקות מעבדה הראו, בשנים האחרונות, שאנשים רבים סובלים ממחסור חמור בגלותטיון בגוף, מחסור שמגיע לסדר גודל של מגפה. תופעה זו נובעת מתזונה לקויה, אוויר מזוהם, תרופות, סטרס, טראומה נפשית או גופנית, זיהומים וקרינה.

נשאלת השאלה מדוע הגלותטיון כל כך חשוב לגוף? . התברר שהגלותטיון הוא הנוגד-חמצון האולטימטיבי בגוף. התאים מייצרים אותו כאשר נמצאים בהם חומרי גלם שמאפשרים זאת. אחד התפקידים החשובים של הגלותטיון הוא למנוע התפרקות של אנזימים, חלבונים וה-DNA בתא כתוצאה מהשפעה של הרדיקלים חופשים, עומס חמצני, סרטן או זיהומים. הכבד גם הוא ניזוק בהעדר גלותטיון והוא לא יכול לבצע את אחד התפקידים העיקרים שלו שהוא נטרול רעלים.

לא ניתן לבדוק את רמתו בדם בבדיקות דם רגילות, לכן אנחנו צריכים להבין איך הגוף מייצר את הגלותטיון ומה אנו צריכים לספק לגוף שלנו כדי שהוא ייצר אותו בעצמו במידה מספקת.

מה הוא הגלתטיון
הגלותטיון היא מולקולה פשוטה שמיוצרת כל הזמן בגוף על ידי פעולה אנזימתית המאפשרת חיבור של 3 חומצות אמיניות : ציסטאין (cysteine), גליצין (glycine) ו- גלוטמין (glutamine). הסוד ליכולת הריפוי שלה שהגלותטיון הוא מולקולה של גופרית (sulfur-SH) שקשורה אליו וכתוצאה מזה כל המולקולות הרעות בגוף כגון רדיקלים חופשים, רעלים ומתכות כבדות נדבקים לגופרית ויוצאים מהגוף דרך השתן או הצואה.

באופן נורמלי, הגוף מסוגל למחזר את הגלותטיון עד גבול מסוים כל זמן שאין עומס גדול מדי של חומרים רעילים. חלק חשוב של יצור הגלותטיון מגיע ממולקולה אחרת שנקראת הומוציסטאין (homocysteine), חומר רעיל בעצמו שהגוף מייצר. כדי למנוע השפעת הטוקסית של ההומסיסטאין, נדרשת הפעילות של שלושה אנזימים אולם אנזימים אלה פעילים בנוכחות וויטמין 12B , 6B וחומצה פולית זמינים. התוצר הסופי של ההתפרקות ההומוציסטאין הוא הגלותטיון. אחד הממצאים הבולטים בשנים האחרונות הוא שמחסור בוויטמין מסוג B גורם לכך שרמת ההומוציסטאין בגוף עולה ורמת הגלותטיון יורדת. לכן מחסור ממושך בוויטמין מסוג B מסייע להתפתחות של מחלות רבות בגלל חוסר יכולת יצירת הגלותטיון .

לאחרונה התגלתה קבוצה של אנשים עם פגם גנטי שגורם לרמות נמוכות של האנזימים הממחזרים את הגלותטיון. אנשים אלה נמצאים בסכנה גדולה יותר לחלות מאחר המערכת של סילוק רעלים איננה פועלת ברמה טובה.

חשיבות הגלותטיון בהגנה נגד מחלות כרוניות
הגלותטיון יש לו תפקיד חשוב נוסף: הוא חומר ביולוגי חיובי המנטרל רדיקלים חופשים. קיים תהליך של נטרול הרדיקלים חופשים על ידי פעולה של מספר נגדני החמצון : וויטמין C , ויטמין E, חומצה ליפואית ובסוף הם מנוטרלים על ידי הגלותטיון.

התהליך מתחיל בשרשרת: קליטה של רדיקל חופשי על ידי ויטמין C. בשלב הבא ויטמין E משחרר את הויטמין C מהמולקולה של רדיקל החופשי וקולט אותו כדי להעבירו אל חומצה אלפה-ליפואית ואחר כך הגלותטיון מסלק את הרדיקל החופשי מהגוף. כך רמת הרדיקלים חופשים בגוף נשמרת נמוכה. כאשר רמת הויטמין C, E, חומצה אלפה ליפואית והגלותטיון ברקמות יורדת, העומס החמצני עולה וכך נגרם נזק למבנה הרקמות ופתח להתפתחות המחלות.

מאמר ב- Lancet, הביטאון הרפואי המפורסם מאנגליה, הראה שרמת גלותטיון גבוהה ביותר נמצאת בגיל הצעיר, רמה נמוכה באנשים מבוגרים בריאים ונמוכה ביותר באנשים מבוגרים חולים. היום הוכח מעל כל ספק, שעליה בעומס חמצני בגוף נגרמת כתוצאה מירידת נוגדי-החמצון למיניהם וכך נגרמת התפתחות של מחלות ממושכות שונות: סרטן, זיהומים, חולשה של מערכת החיסונית וחוסר יכולת של הגוף לנטרל רעלים רבים שנמצאים בו.

איך ניתן להגיע לרמות גבוהות של גלותטיון בגוף?
על מנת להבטיח רמות גבוהות של גלותטיון, בריאות טובה וארוכת שנים וביצועים גופנים במשך השנים עלינו לדאוג לתזונה מתאימה ואספקה שוטפת של חומרים ביולוגים שונים:

1. לאכול מזונות עשירים במולקות של זרחן: שום, בצל, ברוקולי, כרוב אדום או ירוק וכרובית.
2. לשתות 100 גרם ליום של אבקה חלבון עשיר בחומצות אמיניות רבות וביניהם ציסטאין, גליצין וגלוטמין שמסיעים לגוף להפיק גלותטיון.
3. פעילות גופנית סדירה ממריצה את יצור הגלותטיון ומעוררת את המערכת החיסונית. להתחיל עם הליכה של 20-30 דקות שלושה-ארבעה פעמים בשבוע ולעלות בהדרגה עד הליכה של שעה.
4. נטילת תוספים שמעוררים את היצור של גלותטיון:
a. N-acetyl-cysteine (NAC) במינון של 600-1200 מ"ג ליום.
b. חומצה אלפה-ליפואית במינון של 500 מ"ג ליום.
c. ויטמין 12B ( 50 מיקרו-גרם), 6B (2-5 מ"ג ליום) וחומצה פולית(150-200 מיקרו-גרם ליום)
d. סלניום 200-400 מיקרו-גרם ליום.
e. ויטמין C 2 גרם ליום
f. ויטמין E 400 עד 800 IU ליום.

לבריאות טובה,
Dr Alexander Arditti MD


חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים