השפעת ההורמון אסטרוגן על איכות החיים של נשים וגברים בגיל מבוגר

לפני מספר שנים, ד"ר John Lee  תיאר לראשונה בספרו הנושא של טיפול הורמונלי ביולוגי בנשים בשנות ה-50 לחייהן הסובלות מתופעות של גיל המעבר (1). הוא שם לב גם להופעה של תלונות ותופעות אחרות שלא היו קשורות לגיל המעבר והתבררו אחר כך נבעו מעליה הדרגתית ברמה של הורמון האסטרוגן בגוף האישה.

בתחילה הרבה רופאים התייחסו לתיאורים של ד"ר Lee, כבלתי אפשריים, הרי בתקופה זאת של החיים, הנשים מפסיקות להפריש את ההורמון האסטרוגן ביחד עם הפרוגסטרון ולכן הן סובלות מתופעות של גיל המעבר ותופעות אלה נעלמות בהדרגה במשך כ-10 שנים הבאות. אולם בהמשך, הרופאים החלו לאשר את התופעות  הללו שאינן קשורות לגיל המעבר.

הסיבה היא שנשים אחרי גיל 60 ולפעמים אפילו יותר מוקדם, מתחילות להשמין וסובלות מהפרעות מטבוליות שונות שנתאר אותם בהמשך. בנוסף תוארו תופעות אחרות: בתקופה זאת של החיים, מתרחש בגופם של הנשים שינוי גנטי כלשהו הגורם להופעת סרטן השד, מיומה, סרטן הרחם, מחלות הידועות אחרות שנגרמות כתוצאה מהשפעת האסטרוגן.  

התברר שתופעה זאת קשורות לשליטה הורמונלית של אסטרוגן  המתרחשת גם אצל גברים, אחרת איך ניתן להסביר שמרבית הגברים בשנות ה-50 ואחריה סובלים מבעיות בערמונית, הגדלת השדיים ועודף שמקל . גם מספר מיקרי סרטן בשדים ובערמונים עלו באופן ניכר בשנים האחרונות. לארונה אושר הקשר בין סרטן לאסטרוגן כאשר נמצאו  קולטנים חיובים לאסטרוגן  ב 93% מהגברים עם סרטן השד(2) .

מספר המקרים של מחלות קרדיו-וסקולריות, סוכרת, ארטריטיס, מחלות אוטו-אימוניות והשמנה הגיעו לממדים של מגיפה. טיפול אינטנסיבי במחלות אלה גרמו לדחייה זמנית של אירוע קרדיו-וסקולרי (3) אולם קיימת אפשרות שהטיפול  בתרופות להורדה כולסטרול , בסוכרת או במחלות אחרות בלבד הוא לא מספיק ולכן יש מקום לחפש הסבר אחר.  

לאחרונה, בגברים  קשישים עם רמות נמוכות של טסטוסטרון נמצאו שכיחות יתר של תהליכים דלקתיים בדפנות העורקים (4). במחקר אחר שנשים עם רמות נמוכות של אסטרוגן ופרוגסטרון נמצאות בסיכון גבוה להתפתחות של מחלות קרדיו-וסקולריות(5). אבל אנו מדברים על שליטת האסטרוגן בשלבים מאוחרים של החיים ולאפשרות של קשר להתפתחות של מחלות אחרות.

בשנים האחרונות התברר שקיימים סוגים רבים של אסטרוגן. אחד מהם הוא האסטרוגן הביולוגי של בני האדם. הערכים המעבדתיים הנורמליים בגבר ואישה מבוגרים בגיל המעבר  נעים בין 10-50 פ"ג/ד"ל. אצל האישה האסטרוגן  ביחד עם הפרוגסטרון  קובעים בין היתר את המחזור החודשי והפוריות של האישה אולם קיימים סוגים אחרים של אסטרוגן שלא ניתנים להערכה בבדיקות דם במעבדה רגילה, אולם  החולים מרגישים את השפעתם  ולכן הם נקראים xenoestrogens כלומר אסטרוגנים זרים.

סיבות הקשורות לעודף באסטרוגנים

האסטרוגן הביולוגי מיוצר בעיקר בשחלות של האישה. הוא מווסת את המחזור החודשי, מעודד את חלוקת התאים, מעורר את ההתפתחות הגופנית האופיינית של האישה, משמן את הווגינה, מכוון את הביצית לקליטת הזירעונים וגורם להרגשה טובה ורגועה של האישה על ידי יצירת הסרוטונין במוח.

הפרוגסטרון, שנפרש גם בשחלות, תפקידו להגן ולמתן את הנטייה של חלוקת התאים  בהשפעת האסטרוגן ולאפשר התפתחות תקינה של הביצית המופרת ברחם עד לסיום ההיריון. כפי שניתן לראות, הפרוגסטרון הוא בעל פעולת-נגד האסטרוגן ובחיי האישה שני ההורמונים צריכים להיות מאוזנים. מה שקורה הוא שבגילים 35-50 קיימת ירידה של 75% מיצור הפרוגסטרון והאסטרוגן באותה התקופה יורד ב 35% בלבד. בגיל המעבר, רמת הפרוגסטרון בדם היא נמוכה מאוד אולם רמת האסטרוגן היא סבירה. כך נוצר מצב שקיימת כמות בליתי מספקת של פרוגסטרון כדי לנטרל את ההשפעה של אסטרוגן. מצב זה נקרא שליטת האסטרוגן. (תמונה 1)


כאשר קיים מצב שהאסטרוגן הביולוגי או הזר נמצא ברמה גבוהה בגוף לעומת הפרוגסטרון, השליטה של אסטרוגן גורמת לתופעות ביולוגיות רבות שנתאר בהמשך. למשל אנשים שמנים נוטים לייצר כמות מוגבלת של אסטרוגן ביולוגי שמקורו בתאי שומן ובהשפעה של אנזים
aromatase שהופך את הורמוני המין השונים ובעיקר טסטוסטרון לאסטרוגן. גם מצב של סטרס גורם ליצור מוגבר של הורמון cortisol שהופך לאסטרוגן. מחלות כמו סוכרת או תת-פעילות של בלוטת המגן גורמות לעליה במשקל וליצור מוגבר של אסטרוגן ביולוגי ולחוסר איזון הורמונלי עם הפרוגסטרון.

 הורמונים סינטטיים שניתנים למניעת הריון הופכים גם הם לאסטרוגן . לפני שנים במקורות מים באנגליה נמצאו רמות גבוהות של אסטרוגן  שהגיעו כנראה משתן של נשים שקיבלו גלולות ומערכת המסנן העירונית איננה מסוגלת לסנן את אסטרוגן. לעתים האסטרוגנים הזרים הם חומר סינטטי תעשייתי או צמחים בעלי השפעה אסטרוגנית. הן דומים להורמונים אולם חסרה להם הפעילות ההורמונליות תקינה של הורמונים ביולוגים. מקור נוסף של אסטרוגנים הוא בקבוקי או שקיות פלסטיים, חומר ריסוס ובשר של פרות או עופות שטופלו בהורמונים אסטרוגנים סינטטיים או אנטיביוטיקה על מנת להגדיל את תפוקת החלב או להגדיל את נפח הבשר כדי לקצר את זמן השיווק של הבשר.

מקור נוסף של אסטרוגן זר בלתי מודע הוא קרמים לפנים, סבונים, שמפו, בושם, חומרים לשימוש בקוסמטיקה כמו צבע לציפורניים או אצטון שמוריד אותו , מרססים, מדבירי מזיקים או קוטלי עשבים. הם מכילים חומרים בעלי השפעה אסטרוגנית .

מחלת כבד או מחסור בוויטמין 6B, אבץ ומגנזיום גורמים לעליה ברמת האסטרוגן הביולוגי מכיוון שמחסור בחומרים אלה מקשה על תפקוד תקין של אנזימי הכבד הדרושים לנטרול האסטרוגן. צריכה מוגברת של סוכר, מזון מהיר ומזון מעובד, גורמים למחסור של מגנזיום ועליה ברמת האסטרוגן בדם.

תלונות וסימנים הקשורים לשליטת האסטרוגן אצל האישה

 כאשר רמת האסטרוגן הביולוגי הוא מעל ערכים הנורמליים, (10-50 פ"ג/ד"ל) בתקופה קדם- גיל המעבר או בגיל המעבר עצמו, החולה מראה בבדיקה גופנית סימנים של התופעה ומתלוננת על סימפטומים אופייניים. לשליטת האסטרוגן. אולם צריך לקחת בחשבון שלפעמים ערכים בדם הן תקינים אבל  קיימת השפעה של חלקיקים דמויי-אסטרוגן שמקורם כאמור בחלקיקי xeno-estrogen. השפעתם על אברי המטרה  דומה לזו של האסטרוגן הביולוגי עצמו וגורמות לחוסר איזון הורמונלי עם מערכות הורמונליות אחרות. הסימנים והתלונות הקשורות לשליטת האסטרוגן אצל האישה הם:

סימנים

תלונות

ציסטות בשדיים

כאבי ראש (מיגרנה)

מיומה ברחם

מחזור לא סדיר או קשה

אבנים בכיס המרה

אגירת מים

אנדומטריטיס

נפיחות בבטן

רגישות או נפיחות בשדיים

חוסר או שינה לא שקטה

זהום פיטרתי חוזר

הפסקה דחף מיני

סרטן השד

התכווצות שרירי הרגליים

מחלות אוטו-אימונית

עייפות

הפרעה של בלוטת המגן עם T4- T3 תקינים

הפרעות בזיכרון או זיכרון מעורפל

בריחת סידן

חרדה ושינוי במצבי רוח

הפלות העובר

בחילות

כישלון להיכנס בבריון

כאבים לפני מחזור החודשי

סרטן הרחם

התחלה מוקדמת של מחזור או הפסקה מאוחרת

שתף דם במוח

עודף משקל בעיקר סביב הירכיים, בטן ושוקיים

נטייה לקרישת יתר

דיכאון

חוסר פוריות

נשירת שער

חילוף חומרים נמוך

התמכרות לפחמימות, קפאין ומתוקים

 

תלונות וסימנים הקשורים לשליטת האסטרוגן אצל הגבר

גם אצל הגבר קיימים סימנים ותלונות הקשורים לשליטת האסטרוגן. האסטרוגן מיוצר בכמויות קטנות בבלוטת האדרנל, האשכים, אולם גם יכול לקבל אסטרוגנים זרים מבחוץ. אחרי גיל 50, המקור העיקרי של אסטרוגן ביולוגי הוא פעילות מוגברת של האנזים aromatase הנמצאת בתאי שומן ובכבד ולכן בבדיקות מעבדה אנו יכולים לזהות הערכים מעל הנורמה של הורמון אסטרוגן (10-50 פ"ג/ד"ל).  הסימפטומים והתלונות אצל הגברים הם:

סימנים

תלונות

הגדלת השדיים

ירידה בדחף המיני

חוסר פוריות

אבוד שיער גברי בגוף

הגדלת הדרגתית הערמונית(10)

דיכאון

הקטנה האשכים

ירידה בזיכרון

סרטן הערמונית (9)

חוסר אנרגיה

סרטן השד

נטייה לחסימה בעורקי הצוואר(8)

שבץ (6)

התמכרות לפחמימות, עישון,

נטייה לקרישת יתר(7)

 

 

יש לציין שהרבה מהתלונות של חולים אלה יכולות להיות קשורות לתפקוד ירוד של בלוטת המגן שיכול לגרום לעייפות, חילוף חומרים נמוך או ירידה בדחף המיני. ירידה בפעילות של בלוטה האדרנל עם ערכים נמוכים של קרוטיזול יכולים גם גרום לתלונות דומות של עייפות, מחשבות מעורפלות, שינויים במצב רוח, או רמות גבוהות של קרוטיזול בגלל מצבי סטרס ממושכים,  או ירידה ברמת הסוכר בדם עלולים לגרום לתלונות דומות. לכן תמיד רצוי לבצע סקירה מקיפה של מצב הורמונלי בגוף כדי לאתר מצבים של חוסר איזון הורמונלי של אחד או יותר הורמונים.

אמצעים שיש לנקוט לשיפור המצב

כדי לנטרל שפעה יתרה של האסטרוגן הביולוגי בנשים, מומלץ להשתמש בקרם המכיל פרוגסטרון במינון של 30-10 מ"ג ליום., להימנע ככל האפשר מפחמימות פשוטות, להשתמש במוצרים המכילים חיטה מלאה או שיבולת שועל, לקחת תוספי תזונה כגון סידן, ויטמין B מכל הסוגים, ויטמין D, ויטמין C, אבץ, מגנזיום  במינונים המקובלים. התזונה צריכה להיות מורכבת מ-50% חלבונים (בשר ודגים טריים), 40% ירקות ופירות ו10% פחמימות מורכבות כפי שצוין. יש להימנע מעישון, שתיה מופרזת של אלכוהול(רצוי לשתות כוס יין בכל ארוחה עיקרית), לבצע פעילות גופנית סדירה ושתיה של תה ירוק באופן סדיר ואיזון הורמונלי מתאים של בלוטת התריס, אדרנל ואחריות במידת הצורך.

בגברים ניתן לנטרל את עליה ברמת האסטרוגן הביולוגי על ידי השפעה על האנזימים aromatase שהוא המקור העיקרי ליצור של אסטרוגן. ניתן להשיג הפחתה בפעילות של האנזים על ידי שימוש בתוספי תזונה כגון saw palmetto או Chrysin. במידה שלא נשיג את הרמה הנורמלית של אסטרוגן,  אני מציע להשתמש בתרופה בשם .arimidex

לגבי האסטרוגן הזר שמצטבר בגוף , הגישה היא להימנע מרעלים אלה על ידי אכילה של תזונה טבעית בלבד כפי שצוין למעלה ובתוספת חומרים שמסלקים את הרעלים  מהגוף כגון  אכילת שום (גם בכדורים) או בצל, שתית כלורופיל או נטילת כדורי EDTA מיוחדים שנספגים במערכת האיכול. חומר זה במיוחד מתחבר למתכות ולרעלים הרבים שנמצאים בתאי הגוף ונפרש בשתן. תוספת של ויטמין B מכל הסוגים מסייע לפעילות תקינה של אנזימי הכבד כדי לסלק חומרים אלה. התוצאה היא הרגשה של רעננות ואנרגיות מחודשות בגוף לאורך הזמן.

ד"ר אלכס ארדיטי


ספרות:

1.   Dr John R Lee Et al.  What your doctor may not tell you about menopause L&S edition 1999

2.   Nilsson C, et al. Molecular subtyping of male breast cancer using alternative definitions and its prognostic impact Acta Oncol. 2012 Aug 29.

3.   Michos ED et al. Niacin and statin combination therapy for atherosclerosis regression and prevention of cardiovascular disease events: reconciling the AIM-HIGH (Atherothrombosis Intervention in Metabolic Syndrome With Low HDL/High Triglycerides: Impact on Global Health Outcomes) trial with previous surrogate endpoint trials. J Am Coll Cardiol. 2012 Jun 5;59(23):2058-64.

4.     Soisson V  et al Low plasma testosterone and elevated carotid intima-media thickness: importance of low-grade inflammation in elderly men. Atherosclerosis. 2012 Jul;223(1):244-9

5.      Dai W et al. Estradiol/Testosterone Imbalance: Impact on Coronary Heart Disease Risk Factors in Postmenopausal omen . Cardiology. 2012 May 5;121(4):249-254Related citations

6.     Abbott RD, Launer LJ, Rodriguez BL, et al. Serum estradiol and risk of stroke in elderly men. Neurology. 2007 Feb 20;68(8):563-8.

7.      Colmou A. Estrogens and vascular thrombosis. Soins Gynecol Obstet Pueric Pediatr. 1982 Sep;(16):39-41.

8.     Tivesten A, Hulthe J, Wallenfeldt K, et al. Circulating estradiol is an independent predictor of progression of carotid artery intima-media thickness in middle-aged men. J Clin Endocrinol Metab. 2006 Nov;91(11):4433-7.

9.     Bosland MC. Sex steroids and prostate carcinogenesis: integrated, multifactorial working hypothesis. Ann NY Acad Sci. 2006 Nov;1089:168-76.

10.  Ho CK, Nanda J, Chapman KE, Habib FK. Oestrogen and benign prostatic hyperplasia: effects on stromal cell proliferation and local formation from androgen. J Endocrinol. 2008 Jun;197(3):483-91.


חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים