האם האישה זקוקה לאסטרוגן בגיל המעבר?
אחד הנושאים שמצוי בויכוח ציבורי רחב ונוקב הוא הנושא של טיפול הורמונלי חילופי לאישה שהגיעה לגיל השלישי. כאשר האישה מגיעה לגיל שבו מתחילה הפסקת המחזור החודשי, מופעים אצלה תופעות גופניות ומנטליות שפוגעות קשות באיכות החיים שלה. אופרה ווינפרד השדרנית המפורסמת, העלתה באחד מתוכניותיה בטלוויזיה את הבעיה הזו שמטרידה נשים רבות בכל העולם וגם ציינה דרכי טיפול בטוחים.

התלונות העיקריות של נשים המגיעות למצב של מנופאוזה (גיל המעבר, אל-ווסת) הן: עליה במשקל, אי-שליטה במתן שתן וזיהומים חוזרים בדרכי השתן, שינוי במצבי רוח או דיכאון, חוסר שינה, דחף מיני נמוך, דפיקות לב, בריחת סידן, כאבים בזמן יחסי מין, מחשבות מעורפלות, עצבנות יתר, עייפות, עצבות ובכי ללא סיבה, כאבים בעצמות וגלי חום. במשך שנים רבות, הנשים קבלו טיפול הורמונלי חילופי כדי להקל על סימפטומים אלו על ידי מתן הורמונים סינתטים שהשיגו את מטרתם והקלו על התופעות אלה. לפעמים תרופות אלה היו קשורות בתופעות לוואי בלתי רצויות ולחשד להתפתחות מחלת סרטן. נוצר מצב של אי-בהירות ומיס-אינפורמציה כתוצאה ממאבקים של חברות התרופות, ה-FDA והרופאים שתמכו בשימוש תרופות סינתטיות, מול רופאים שהתנגדו לשימוש בתרופות אלה בגלל השפעות הלוואי. מטרה של מאמר זה היא לעשות סדר ולהביא לידיעת הנשים את הדרך הטובה ביותר לטיפול בבעיות שלהן.

מטבוליזם של אסטרוגן
כדי להבין את עומק הבעיה , אנו צריכים לדעת משהו על הורמון נשי. האישה מפרישה 3 סוגים של הורמון נשי:
1.  אסטרונה
estrone)  2. אסטרדיאול (estradiol )
. 3 אסטריאול ( estriol).

האסטרונה הוא ההורמון העיקרי במנופאוזה. אבל לפני המנופאוזה האישה מפרישה שלושת הורמונים אלה ובנוסף גם פרוגסטרון. היחס ביניהם צריך להיות אסטריאול 90%, אסטרדיאול 7% ואסטרונה 3%.

במנופאוזה, ההפרשה של אסטרדיאול, אסטריאול והפרוגסטרון נפסקות, הגוף מאבד את גורם הגנתי שלהם והאסטרונה שולט. האסטרונה נוצרת בחלקה מתהליך חימצון של אסטרדיאול, אולם היצור העיקרי בא מהכבד, רקמת השומן – במקרה של השמנת יתר-, ומבלוטת יותר הכליות. הייצור של האסטרונה ממקורות אלה נמשך, ושילוב של רמות גבוהות של אסטרונה ורמות נמוכות של פרוגסטרון ואסטרדיאול מגבירים את הסיכון לחלות במחלת סרטן השד בגיל מבוגר. (1) בעיקר אצל נשים עם עודף משקל. שתית אלכוהול גם כן מגבירה את היצור של אסטרונה ואת השכיחות של סרטן השד (2).
אסטרדיאול הוא ההורמון החזק ביניהם, מיוצר בשחלות ומגן נגד התפתחות של מחלות קרדיו-וסקולריות, בריחת סידן, שומר על גמישות העור ,כלי דם וצלילות המוח ומגביר את היצור של הורמון הגדילה. במנופאוזה, מחסור בהורמון זה גורם למחלות לב, אוסטאופורוזיס (בריחה סידן), דיכאון ומחלות אחרות של הגיל המבוגר.

האסטריאול הוא ההורמון החלש ביניהם. הוא ממלא תפקיד של שומר על רקמת השדיים, הנרתיק ומערכת השתן ומעלת את הרמות של כולסטרול "הטוב" HDL (לכן לנשים יש רמות גבוהות של HDL לעומת הגברים) ומוריד את הכולסטרול "הרע" LDL. בנוסף נקשר לקולטן של אסטרדיאול ממתן את השפעתו ומרגיע את הגלי חום.

מכיוון שהאסטרונה הוא ההורמון השולט בגיל המעבר, רצוי להדגיש את דרך ההתפרקות של האסטרונה .

הוא מתפרק על ידי הכבד לשלושה נגזרים הורמונלים:
א. -hydroxyestrone. 2 (2-HOE1)
ב. 4-hydroxyestrone (4-HOE1 )
ג. 16-alpha-hydroxyestrone (16-HO-E1).

הראשון 2-HOE1 הוא מגן בפני מחלת סרטן השד. שני האחרים הם חומרים פעילים שמעודדים את התפתחות המחלה של סרטן השד והשחלות (1), מיומה ברחם, ציסטות בשחלות ובשד. היחס בין 2-HOE1 ו- 16-HOE1 היא חשוב ביותר ונקרא בקיצור יחס 2:16 . יחס זה צריך להיות הגבוה מ4- עד גבול התחתון של 2 .הבדיקה של ההורמונים אלה מתבצעת בשתן. פחות מ-2 מראה שהכבד מייצר יותר 16-HOE1 מאשר 2-HOE1 . דיאטה עשירה בסיבים תזונתיים מעודד את יצור של 2-HOE1 ומעלה את היחס 2:16 לרמות גבוהות מ-2 . לעומת זאת דיאטה עשירה בפחמימות פשוטות גורמת תופעה הפוכה: השמנה ויצור יתר של החומר 16-HOE1 וירידה ביחס 2:16 לפחות מ 2, ועם זאת גם אפשרות של התפתחות סרטן. תוספי תזונה כמו Diindolylmethane (DIM) , אומגה-3, חיידקים ידידותיים למעיים וירקות ברוקולי, תפוחי עץ, כרובית וכרוב מטיבים עמנו משום שמעודדים את יצור של 2-HOE1 לעומת ה- 16-HOE1

ב-2002 פורסם מאמר בJAMA סיכום מחקר של Women’s Health Initiative (WHI) ב- 16000 נשים בגיל מעבר מעל גיל 65 שנה. הנשים קיבלו תרופה, שהייתה מקובלת בתקופה זאת, בשם PremPro שמכילה סוג של אסטרוגן שהופק מסוסות בהריון ו- Progestin – תרופה סינתטית דומה לפרוגסטרון או טופלו ב- Premarin, תרופה שמכילה רק סוג של אסטרדיאול וגם היא הופקה מסוסות בהריון. התוצאות היו ש-8000 מהנשים שקבלו את התרופה ב-26% פתחו סרטן השד, 29% התקף לב, 41% היו עם אירוע מוחי ו 20% סבלו מבעיות של קרישיות יתר יותר מאותן נשים 8000 אחרות שקבלו תרופת דמה (3-4). מחקר זה גרם לפאניקה אצל הנשים שלא הבינו את המשמעות של המחקר. המסקנה העיקרית של המחקר הוא שאסור לתת לבני האדם ונשים בפרט תרופות

הורמונליות סינתטיות מהסיבות הבאות:
1. תרופות הורמונליות אלה מעוררות את יצור של 16-HOE1, הורמון פרו-סרטני שגם גורם לקרישת יתר של הדם: התקף לה, אירוע מוחי וכו'. תרופות אלה באמת גרמו לתופעות לוואי קשות מאחר שהכילו 52% הורמון אסטרונה.

2. התרופות הסינתטיות מעוררות את התפתחות של תגובה "דלקתית" של הכבד וגורמת לעליה בדם של ה- CRP .

3. טיפול הורמונלי חילופי באישה בגיל המעבר צריך להיות בהורמונים זהים ב-100% לאלה שהאישה מפרישה באופן טבעי. הורמונים אלה נקראים Bio-Identical מכיוון שמבחינה מולקולרית הם אומנם זהים ב-100 עם ההורמון הנשי דבר שלא כך עם התרופות הסינתטיות. יתרון נוסף הוא שניתן לעקוב בבדיקות מעבדה אחר הורמונים אלה ולייצב את רמתם בדם לרמות מיטביות כדי לא לגרום לתופעות בלתי רצויות. בנוסף, הם לא גורמות לעליה של ה CRP או לתגובה דלקתית של הכבד. סוג זה של הורמונים מיוצרים בשיטות אחרות מהתרופות הסינתטיות.

4. כאשר אנו משתמשים בהורמונים Bio-Identical, בשילוב עם דיאטה מתאימה, מעקב הורמונלי בבדיקות דם ובדיקות שתן ליחס 2:16 אנו מחקים את הטבע, כדי להבטיח בטיחות מרבית של הטיפול.

5. שיפור באיכות החיים של האישה ומניעת מחלות בגיל מבוגר הוא אפשרי ברפואה המודרנית.1. Adly L, Hill D, Sherman ME, Sturgeon SR, et al. Serum concentrations of estrogens, sex hormone-binding globulin, and androgens and risk of breast cancer in postmenopausal women. Int J Cancer. 2006;119(10):2402-7.
2. Deandrea S, Talamini R, Foschi R, et al. Alcohol and breast cancer risk defined by estrogen and progesterone receptor status: a case-control study. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2008;17(8):2025-8.
3. Rossouw JE, et al. Risks and benefits of estrogen plus progestin in healthy postmenopausal women: principal results from the Women’s Health Initiative randomized controlled trial. JAMA 2002:288:321-333.
4. Shumaker SA, et al. Estrogen plus progestin and the incidence of dementia and mild cognitive impairment in postmenopausal women: the Women’s Health Initiative Memory Study: a randomized controlled trial. JAMA 2003;289:2651-2662.

חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים