גישה טיפולית חדישה לפיברומיאלגיה

הפיברומיאלגיה היא אחת המחלות השכיחות ביותר בעולם ואחת הסיבות להפניה של החולה לראומטולוג (1) ולרופא המשפחה. במשך שנים התייחסו לכאבים בשרירים כחלק מכאבים שמקורם בפרקים. בשנים האחרונות מחלה זו הופרדה ממחלת דלקת פרקים ליחידה קלינית אחרת הגורמת לכאבים ממושכים בשרירים, לעתים בלי מעורבות של הפרקים. הסיבות להתפתחות המחלה לא הייתה ידועה זמן רב ובמשך שנים רבות החולים קבלו גם תרופות פסיכיאטריות מכיוון שסברו שהמחלה קשורה לאיזו שהיא הפרעה פסיכולוגית בגלל הרבה התלונות והעדר ממצאים אובייקטיבים או מעבדתיים לאבחון.

במחקרים רבים נמצאו הפרעות באיזון של חומרים המעבירים את הגירויים החשמליים בקצה של תאי העצב במערכת העצבים, כגון סרוטונין, נוראדרנלין או substance P, אחרים חשבו שקיימות הפרעות בפיזיולוגיה של השינה, במערכת החיסונית ואפילו מצאו הפרעות בקשר בין מערכת העצבים במוח והבלוטה יותרת המוח (2-5)

לפני שנים אחדות נמצאו הסיבות להתפתחות המחלה. מאמר זה נסביר את  גורמים העיקרים הקשורים להתפתחות המחלה ודרכי הטפול בה:

1. מרבית החולים שסובלים מפיברומיאלגיה הן נשים. היחס לגברים הוא של 9 ל-1. נשים מספרות על בעיות הורמונליות הקשורות לפוריות, התחלה מאוחרת של מחזור החודשי בדרך כלל אחרי גיל 15 שנה. מצב זה מעורר חשד לבעיות הורמונליות (6-7)

2. הפיברומיאלגיה מלווה לעתים בעייפות, הפרעות שונות במערכת העיכול ובעיות פסיכולוגיות שונות. תלונות אלה שכיחות אצל אנשים עם בעיות הורמונליות (5)

3. חולים עם מיגרנה, מעיים רגישים, עייפות ממושכת, דיכאון והתקפי פניקה מתלוננים גם על פיברומיאלגיה (8-9)

4. חולים שעברו מתחים ומשברים נפשיים ממושכים מפתחים יותר מאוחר סימנים של פיברומיאלגיה. חולים אלה מראים רמות גבוהות של הורמון קורטיזול בדם כביטוי לסטרס ממושך. סיבת הסטרס יכולה להיות גרושים, מוות של קרוב משפחה, לידה ממושכת או קשה, משבר כלכלי, הרעבה, מחלה קשה זיהומית וכו'.

5. נטילת תרופות מסוימות כגון אלו להורדת הכולסטרול ידועות כגורמת לתופעות לוואי רבות כגון עייפות, פיברומיאלגיה (מכיוון שהתרופה מרוקנת את הגוף מ- coenzyme Q10 מרכיב חשוב להתכווצות תקינה של השרירים), כאבי ראש, חוסר שינה, כאבים בחזה ומחלה זיהומית בדרכי הנשימה (10).

6. חולים עם פיברומיאלגיה סובלים מחוסר שינה בגלל רמה נמוכה של מלטונין במוח (11). אולם יש לציין שהיצור של המלטונין במוח יורד באופן טבעי החל משנות ה40 לחיינו .

7.  בחולים רבים נמצאו רמות נמוכות מאוד של ויטמין D והכאבים בשרירים פחתו לאחר טיפול ועליה ברמת הוויטמין D לערכים נורמליים(12)

מה הסיבה העיקרית להתפתחות המחלה?

כפי שניתן לראות היו ידועים גורמים רבים שגרמו להתפתחות המחלה. אחת מהן חום הגוף, כפי שלמדנו בבית הספר ובאוניברסיטה, הגוף זקוק לחום של 37 מעלות כדי שכל התהליכים הביולוגים בתוך התא יתקיימו במהירות מרבית. לפעמים אנו נותנים דם או שתן לתרבית בגלל חשד לזיהום בגוף. הלבורנט לוקח את החומר ומכניס בצלחת מיוחדת שמכילה חומרים מזינים לחיידקים ובסיום הוא מכניס את הצלחת לאינקובטור בעל טמפרטורה קבועה של 37 מעלות !! מכיוון שזה החום שהחיידקים זקוקים כדי להתרבות במהירות. אפילו תינוק פג שנולד לפני זמנו שמים אותו באינקובטור עם טמפרטורה של 37 מעלות !!!!

אנו מגיעים למסקנה שגופנו צריך לשמור על חום הגוף של 37 מעלות בשעות של ערנות כדי שכל התהליכים הביולוגים יתקיימו במהירות הנדרשת, אולם מותר לו לרדת לתחת ל-37 מעלות בשעות הלילה, מכיוון שבשעות אלה הגוף לא פעיל ולכן רמת חילוף חומרים והפעילות הביולוגית יורדת.

האם יש בלוטה אחראית על וויסות החום

התשובה היא כן ובלוטה זו היא בלוטת התריס או המגן, כפי ששמה מרמז היא מגינה עלינו מהרבה המחלות. תפקידה של בלוטת המגן הוא לשמור על חום הגוף תקין כדי שהפעילויות האנזימתיות הרבות בתוך התא תקיימנה במהירות תקינה. לכן כפי שניתן לראות בתמונה מס 1


הפעילות האנזימתית תלויה במידה רבה בחום הגוף. כאשר הטמפרטורה היא 37 מעלות צלסיוס (98.6 מעלות Fahrenheit) הפעילות האנזימתית היא במיטבה והגוף משדר אנרגיה וחיוניות, אולם כאשר עולה ל-40 מעלות קיימת סכנת חיים. כאשר חום הגוף יורד ל-36.5 מעלות, הפעילות האנזימתית יורדת ב 75-50% מהנורמה וכך מתחילים להופיע תלונות שונות שהעיקרית בהן היא עייפות.

פעולת בלוטת המגן מושפעת מגורמים רבים כגון רמת הסטרס, זיהומים, הרעבה, רמת הקורטזול בדם, לידה קשה, הריון, תזונה מורכבת בעיקר מפחמימות, תרופות סינטטיות רבות, רמת הסוכר בדם ואחרים(13). אולם יש לקחת בחשבון שבלוטת המגן היא לא הגורם היחיד לירידה בחום הגוף וקיימים גורמים נוספים שיכולים להשפיע על הטמפרטורה: מערכת הורמוני המין הנשית והגברית, מערכת הורמונלית של בלוטת האדרנל, רמת הקורטיזול, פעילות גופנית, עיכול, לחץ דם ושינה. לכן יש צורך בהערכה הורמונלית כללית כדי לבדוק היכן קיים חוסר איזון הורמונלי ולתקנו

תלונות שמלוות את הפיברומיאלגיה כאשר חום הגוף יורד מתחת ל 37 מעלות. לעתים המטופלים מתלוננים על הפרעות הבאות:

תלונות עיקריות

צרבת בבטן העליונה

אלרגיות

חרדות

התקפי פניקה

דלקת פרקים

כאבים בפרקים

כאבים בשרירים ובפרקים ביחד

התקפי אסטמה

נפיחות בעור בגלל אגירת מים (בעיקר סביב העיניים)

דימום תת-עורי אחרי חבלות קלות

נימול באצבעות הידיים

כולסטרול גבוה

ידיים ורגליים קרות

עצירות

עצירות

מעיים רגישות

חוסר קואורדינציה

דיכאון (במיוחד אחרי חידה)

עיניים יבשות

ראיה מטושטשת

שער יבש

נשירת שער

עור יבש

עייפות

הסמקה

ריח רע מהפה

התקפי תשוקה למזון (בעיקר בהריון)

אי סבילות למזון מסוים (חלב ומוצריו)

כאבי ראש

מיגרנה

חוסר סבילות לחום או לקור

טחורים

פריחות בעור (בעיקר בסטרס)

ירידה ברמת הסוכר בדם

זיהומים חוזרים

חוסר פוריות

חוסר שינה

מחזור חודשי לא סדיר

כאבים בשעת המחזור

עצבנות

גירוי טרדני בעור

סחרחורות

לחץ דם נמוך

ירידה בזיכרון

ירידה בריכוז

ירידה במוטיבציה

ציפורניים לא בריאות בעור

שינוי מוקדם בהלבנת השער

נטייה להירדם אחרי ארוחה

כאבי בטן לפני המחזור

מחלת Psoriasis

ירידה בערכת העצמית

ירידה בדחף המיני

חוסר יכולת לענוג מהחיים

נטייה לזיהומים חוזרים בעור

נטייה להתמכרות לסמים, מזון וכו'

הפרעות בזעה

עליה במשקל בלתי מוסברת

בטבלה מגלים גם חום נמוך מ- 37 מעלות שהוא הממצא העיקרי החשוב ביותר.  

מה עושים?
לאחר שנמצאו הסיבות שגורמות להתפתחות מחלת הפיברומיאלגיה, הגישה הטיפולית היא כדלקמן:

1.  לעלות את חום הגוף על ידי טיפול עם הורמונים של בלוטת המגן.

2.  וויטמין D 4000-5000 IU ליום בטיפות.

3. כדורי מלטונין 2-3 מ"ג לפני שינה .

4. איזון הורמונלי של מערכות אחרות לפי הצורך.

5. לספק תוספי מזון שונים כדי להחזיר את הפעילות התקינה של האנזים בגוף, לטפל ולנטרל את כל הגורמים שעלולים להשפיע על הפעילות התקינה של האנזים כגון סטרס, קרוטיזול גבוה, תזונה לקויה וכו'. בסוף התהליך האנזים חוזר לפעילות הרגילה כל עוד סילקנו את הגורמים הללו שתוארו קודם.  

לסיכום:
מחלת פיברומיאלגיה היא מחלה שכיחה למדי. ידועים מה הם הגורמים להתפתחות המחלה וקיים טיפול הגיוני שיכול לשחרר את החולה לתמיד מהכאבים בשרירים ברגע שחום הגוף חוזר לנורמה.

Dr Alexander Arditti MD

נייד 050-4434292

מייל: alexrdt@bezeqint.net


ספרות:

1.     Schochat T, Beckmann C. Sociodemographic characteristics, risk factors and reproductive history in subjects with fibromyalgia—results of a population-based case-control study. Z Rheumatol. 2003 Feb;62(1):46-59.

2.     Calis M, Gokce C, Ates F, et al. Investigation of the hypothalamo-pituitary-adrenal axis (HPA) by 1 microg ACTH test and metyrapone test in patients with primary fibromyalgia syndrome. J Endocrinol Invest. 2004 Jan;27(1):42-6.

3.     Buskila D. Fibromyalgia, chronic fatigue syndrome, and myofascial pain syndrome. Curr Opin Rheumatol. 2000 Mar;12(2):113-23.

4.     Olin R. Fibromyalgia. A neuro-immuno-endocrinologic syndrome? Lakartidningen. 1995 Feb 22;92(8):755-8.

5.     Adler GK, Manfredsdottir VF, Creskoff KW. Neuroendocrine abnormalities in fibromyalgia. Curr Pain Headache Rep. 2002 Aug;6(4):289-98.

6.     Schochat T, Beckmann C. Sociodemographic characteristics, risk factors and reproductive history in subjects with fibromyalgia—results of a population-based case-control study. Z Rheumatol. 2003 Feb;62(1):46-59.

7.     Yunus MB. The role of gender in fibromyalgia syndrome. Curr Rheumatol Rep. 2001 Apr;3(2):128-34

8.     Matsumoto Y. Fibromyalgia syndrome. Nippon Rinsho. 1999 Feb;57(2):364-9.

9.     Russo EB. Clinical endocannabinoid deficiency (CECD): can this concept explain therapeutic benefits of cannabis in migraine, fibromyalgia, irritable bowel syndrome and other treatment-resistant conditions? Neuro Endocrinol Lett. 2004 Feb-Apr;25(1-2):31-9.

10.  Chung N, Cho SY, Choi DH, et al. STATT: a titrate-to-goal study of simvastatin in Asian patients with coronary heart disease. Simvastatin Treats Asians to Target. Clin Ther. 2001 Jun;23(6):858-70.

11.  Rohr UD, Herold J. Melatonin deficiencies in women. Maturitas. 2002 Apr 15;41 Suppl 1:S85-104.

12.  Armstrong DJ et el. Vitamin D deficiency is associated with anxiety and depression in fibromyalgia Clinical April 2007 26(4);551-4

13.  Wilson Thyroid Syndrome. A Reversible Thyroid Problem 4th edition 2001

                       


חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים