אסטרטגיה מתקדמת לשמירה על רמה תקינה של גלוקוזה בדם
לפי נתוני האיגוד האמריקני לסוכרת, 5 מיליון מתוך 20 מיליון אנשים החולים בסוכרת, מחלתם לא אובחנה מהתחלה. סוכרת סמויה נמצאת בין ששת הגורמים העיקריים למוות. בשנים האחרונות הסוכרת קבלה ממדים של מגפה עולמית וארגון הבריאות העולמית מצפה שעד 2025 מספר החולים בכל העולם יעלה מ-135 מיליון ל 300 מיליון.(1-2). אורך החיים של חולה סוכרת מתקצרים ב 4-8 שנים בממוצע.(3)

מהי מחלת סוכרת?
לאחר אכילת מזונות עשירים בפחמימות כגון אורז לבן, לחם לבן ותפוחי אדמה, הגוף מפרק את הפחמימות אלה למולקולות פשוטות של גלוקוז (סוכר). מצד אחד הגלוקוז משמש כמקור ראשון ליצור אנרגיה בתאים. מכיוון שהורמון האינסולין מדרבן את כניסת הגלוקוז לתוך התא, ההגלוקוז משמש כחומר דלק ליצור אנרגיה. כאשר הגוף לא מייצר מספיק אינסולין או התאים אינם מגיבים לאינסולין שהגוף מייצר, רמת הגלוקוז בדם עולה וכמות האנרגיה שהתאים מייצרים יורדת. כך נמצא בבדיקות מעבדה ערכים גבוהים של גלוקוז בדם, מצב שנקראה היפרגליצמיה או מחלת סוכרת. מצב של סוכרת גורם ליצור מוגבר של רדיקלים חופשים בפוגעים במבנה של תרכובות גלוקוז-חלבון וגורם לחוסר תפקוד של החלבון הפגוע. אנו יכולים לבדוק את רמת הפגיעה בבדיקה של המוגלובין (חלבון) מסוכר בכדוריות האדומות HBA1c (4). כתוצאה מכך, מתפתחים נזקים לכליות, למערכת העצבים, לרשתית ולמערכת קרדיו-וסקולריות (5-4).

הסיבות להתפתחות הסוכרת הן רבות ומשתלבות אחת עם השנייה: גורמים תזונתיים לא בריאים (כגון אכילה מופרזת של עמילן ופחמימות פשוטות, משקאות מתוקים, רטבים עם ריכוז גבוה של סוכר, מאפים) , ירידה ביצור עצמי של הורמונים מסוימים אחרי גיל 40 וכנגד עליה ביצור הורמונים שמשפעים בצורה שלילית על איזון הגלוקוז בדם וחוסר פעילות גופנית. הגורם הגנטי אינו משמעותי במחלה זו אולם הרגלים תזונתיים לא בריאים שקבלנו מההורים הם חשובים הרבה יותר.

סוגים של סוכרת
מחלת הסוכרת מתבטאת במספר צורות:
 • סוכרת מסוג I, שבעבר נקראה סוכרת תלוית אינסולין או סוכרת גיל הנעורים. במצב זה הלבלב מפסיק לייצר אינסולין ולכן החולה נזקק להזרקות אינסולין על מנת לאזן את רמת הסוכר בדם. בדרך כלל, סוג זה של סוכרת מופיע ב- 20 שנים הראשונות של החולה ומהווה פחות מ-10 % של החולים.
 • סוכרת מסוג II או מוכרת סוכרת שאינה תלויה באינסולין (רק בשלבים מאוחרים של המחלה). מופיעה בדרך כלל אחרי גיל 40 ומתאפיינת בחוסר היציבות לכניסת הסוכר לתוך התאים משום שהתא איבד את הרגישות לאינסולין. כתוצאה מכך, התאים לא מנצלים את הסוכר ליצור אנרגיה, רמת הסוכר בדם עולה והלבלב מגיב על ידי הפרשה של יותר אינסולין. כאשר התאים בלבלב לא יכולים לייצר יותר אינסולין , הכבד מייצר יותר גלוקוז מאגירת glycogen בכבד והוא גם מייצר יותר גלוקוז ממקורות אחרים כגון שומנים וחומצות אמיניות. בסופו של דבר הגוף מוצף בגלוקוז ואינסולין. במשך הזמן, היצור של אינסולין בלבלב נפסק והסוכרת מסוג II נהפך לתלוי באינסולין. יש לציין שסביבה, התמכרות לפחמימות ותזונה לא נכונה הם הגורמים משמעוותים שקשורים לסוכרת מסוג II.
 • סוכרת ההריון יכול לקרות לנשים בהריון ובדרך כלל נעלמת אחרי הלידה. הסיבה למחלה קשורה לדלקת ממושכת בלבלב או תגובת לוואי לתרופות מסוימות.

אבחון הסוכרת
הסוכרת נבחנת על ידי בדיקות דם לגלוקוז. הרמה המיטבית של הסוכר בדם אחר 12 שעות צום, אצל אדם שאין חשד לסוכרת, צריכה להיות בין 70 ל- 85 מ"ג/ ד"ל. מה קורה אם המת הסוכר אחרי צום לילי נעה בים 86 ל-110 מ"ג/ד"ל?. בדרך כל, הרופאים לא מתרגשים מערכים אלה ומתייחסים אליהם כערכים בתוך גבולות הנורמה כל עוד לא עבר את הגבול של 110-120 מ"ג/ד"ל. אולם במצבים שבו רמת הסוכר נעה בין 85-100 מ"ג/ד"ל קיים חשד למחלת סוכרת סמויה.

סוכרת סמויה
כדי לגלות סוכרת סמויה, ניתן לבצע בדיקות מבחן של העמסת סוכר(גלוקוז) בבוקר (GTT). התהליך הוא כדלקמן: לקיחת בדיקה דם לגלוקוז בבוקר בשעה 7.00 לאחר צום של 12 שעות. נטילת 75 גרם גלוקוז בשתייה, ואחרי שעתיים לקיחת דוגמה דם נוספת.
המבחן GTT נורמלי הוא :
 • רמת הגלוקוז בצום 60-100 מג/ד"ל ,
 • אחרי שעתיים לפחות מ- 140-150 מ"/ד"ל .
 • כאשר אחרי שעתיים רמת גלוקוז בדם מגיע ל 150-180 מ"ג/ד"ל קיים מצב של סוכרת סמויה או מצב של קדם-סוכרת .
 • כאשר אחרי שעתיים רמת הגלוקוז מגיעה מעל 200 מ"ג/ד"ל המצב הוא של סוכרת ודאית.
 • יש מבחן נוסף שבודק את רמת הגלוקוז לאחר ארוחה רגילה. מבחן זה מיועד לחולים שמתלוננים על סימפטומים של רעב 3-4 שעות אחרי ארוחה וקיים חשד להיפוגליקמיה תגובתית. ארוחה בזו צריכה להכיל 80 גרם לחם לבן, חמאה, קפה עם 10 גרם סוכר, 80 סמ"ק חלב 5% וירקות. לקיחת דם בצום, אח"כ יש לאכול ארוחת בוקר שמכילה כ- 100 גרם סוכר , ואז בדיקת רמת הסוכר בדם לאחר שעתיים ו אחרי 4 שעות. בדיקה זאת ניתנה לבצע בבית.

לפעמים בקדם-סוכרת קיימים מצבים של רמות נמוכות של סוכר (פחות מ-75 מ"ד/ד"ל) כעבור 3- 4 שעות (תגובה היפו-גליצמית). במקרה זה, לפעמים החולה חש ברעב, זעה, דפיקות לב ונאלץ לאכול פחמימות כדי להקל על הסימפטומים. זה מצב מאוד נפוץ אצל צרכנים גדולים של פחמימות שמביא בסופו של דבר להשמנה ולהתפתחות של סוכרת. הסיבה נובעת מהפרשה מוגברת של אינסולין וירידה דרסטית ברמת הסוכר בדם (היפו-גליצמיה תגובתית).

מצב של סוכרת סמויה יכול להמשך שנים. חולים בסוכרת מסוג 2 סבלו כ-9-12 שנים קודם מסוכרת סמויה(6). בפרק זמן זה, המחלה יכולה לגרום לנזקים משמעותיים ברקמות השונות בגוף. מספר החולים המבוגרים שעברו סקירה מעבדתית לגילוי מוקדם של סוכרת הוא נמוך בכ- 7 % בלבד ובין אלה אובחנה המחלה ב-20% מהם (7). זה אומר שיש לבצע סקירה אצל אנשים הבאים:
 • מעל גיל 45-50 שנה.
 • נפח הגוף (BMI) מעל 27-30.
 • סיפור משפחתי של מחלת סוכרת.
 • הקף המותניים גבוה.
 • אדם לא פעיל.
 • קיומה של מחלה קרדיו-וסקולרית
 • סיפור של סוכרת בהריון.
 • אישה שמנה עם Polycystic Ovary Syndrome
 • בדיקות קודמות של מבחן העמסת סוכר (GTT ) בלתי תקין.

התנגדות לאינסולין ותסמונת X
כפי שנאמר קודם, התנגדות התא להשפעת האינסולין גורמת הפרשה מוגברת של אינסולין
מהלבלב. לכן רמות גבוהות של אינסולין בבדיקה דם בבוקר הם ביטוי לסוכרת (8). סימן זה מופיע בליווי קבוצה נוספת של סימנים נוספים כמו עליה ברמת הגלוקוז בדם, כולסטרול גבוה, LDL גבוה, ירידה ברמת ה כולסטרול HDL , טריגליצרידים גבוהים, עודף משקל, ויתר לחץ דם וובעיקר הגדלת נפח הבטן . כל הסימנים אלה קיבלו את השם של תסמונת X או תסמונת מטבולית.

סיבות אפשריות להתנגדות פעילות האינסולין
למרות הידע הרב שקיים על מחלת סוכרת, החוקרים עדיין לא הגיעו להסכמה לגבי גורם המחלה. כנראה שהסיבות הם רבות ומורכבות וכדי לברר אותם אנו צריכים לקחת בחשבון את כל המנגנונים שיכולים להשפיע על ההתפתחות המחלה החל מהורמון האינסולין עצמו.
א. הורמון אינסולין וקולטן האינסולין
האינסולין נפרש בתאי בטא של הלבלב (תמונה 1).

תמונה 1

כאשר הגלוקוז נכנס חופשי לתוך תאי בטא בלבלב, הוא גורם ליצור מולקולה של פרו-אינסולין (pro-insulin). אנזימים מיוחדים מפרקים את המולקולה פרו-אינסולין לשני מרכיבים: אינסולין וה-C-peptide . שניהם נאגרים בציטופלסמה של תאי בטא בלבלב בתוך שלפוחיות לא פעילות המכילות כ-6 מולקולות בודדות של אינסולין ו- C-peptideהמחכים לשחרורם. במחזור הדם רק מולקולות בודדות של האינסולין פעילות. מולקולה זו מורכבת משתי שרשרות של חומצות אמינות אלפא ובטא המחוברת על ידי שני גשרי גופרית.(תמונה 2)


תמונה 2

אינסולין הוא ההורמון היחיד שיכול להוריד את רמת הגלוקוז בדם. במנוחה האינסולין נפרש על ידי תאי בטא בגלים כל 10-15 דקות ובכמות של 0.1-0.2 IU/ בשעה. ארוחה עם פחמימות, התדירות והעוצמה של הפרשת האינסולין גוברים ויכולה להגיע ל0.25- עד 1 IU/בשעה. סה"כ הפרשת אינסולין ליממה נעה בין 30-40 יחידות אצל אדם בריא ובמשקל תקין. האינסולין נפרש בתוך וריד הפורטלי ומגיע תחילה לכבד ואחרי כך מתפזר ליתר הרקמות. בכבד האינסולין הופך את הגלוקוז לשרשרות ארוכות של גליקוגן ((glycogen המשמש כמאגר של גלוקוז. מחצית אורך החיים של האינסולין הוא כ-2-6 דקות ורמתו בדם בצום מגיע ל 2.5 עד 12 mIU/ד"ל . האינסולין נקלט על ידי קולטן האינסולין (8) שנמצא בממברנה בכל התאים בגוף (תמונה 3).
יש לציין שקלטן האינסולין הוא גם קולטן של ההורמון IGF-1, שהוא ההורמון הפעיל של הורמון הגדילה. הקולטן של האינסולין הוא תרכובת סוכר-חלבון (glycoproteins-כלומר תרכובות של חומצות אמיניות ופחמימות ), בעלת שני חלקים שווים (תמונה 3)ׁ: שתי תת-יחידה בטא זהות מורכבות מחלבונים בלבד נמצאות תקועות בתוך הממברנה של התא ונמצאות במגע עם הציטופלסמה של התא וגם מחזיקות את תת-יחידה אלפא.

תמונה 3

התת-יחידות אלפא עצמן, מורכבות ממולקולות של פחמימות מסוגים שונים (תמונה 4- החצים בתמונה a משמאל) שמתחברות לשרשרות של חומצות אמיניות מחוץ לממברנה של התא ומוכנות לקולט את האינסולין. בתמונה 3 וב-4-b נראה גם מולקולה של אינסולין שעומדת להתחבר ליחידות אלפא. ברגע שהאינסולין נתפס על ידי תת-יחידות אלפא, הן סוגרות על האינסולין וגורמות לשרשרת של תגובות בתוך הציטופלסמה של התא (תמונה 3 ו- 5)
 

תמונה 4

ב. סיגנל האינסולין בתוך התא
התחברות האינסולין לתת-יחידה אלפא של קולטן האינסולין גורמת לתגובה בתת-יחידה בטא ולהפעלה של שרשרת אנזימים שונים שנמצאים בציטופלסמה הנקראים protein kinase(PK). חלבון זה מופעל על ידי אינטראקציה עם מולקולות אנרגיה ATP (תמונה 5). הפעלת החלבון PK מאפשרת פתיחה הקולטן GLUT 4 (קולטן צבוע כחול) ולחדירה של גלוקוז בתוך הציטופלסמה של התא.
 

תמונה 5


מכאן הגלוקוז נכנס למיטוכונדריה כדי ליצור מולקולות נוספות של אנרגיה: ה ATP. מנגנונים אלה מאפשרים בקרה על הכניסה של מולקות של הסוכר לתוך התא ומופעלים על ידי אינטראקציה עם מולקולות אנרגיה ATP (תמונה 5)

ג. דרך בניית קולטני האינסולין

בנייה קולטני התאים הוא תהליך מורכב מאוד. העבודות של פרופ' Blobel, חתן פרס נובל לפיזיולוגיה ב-1999 ' גילו "שלחלבונים יש סיגנלים פנימיים שמכוונים את התנועתיות של החלבונים בתוך או מחוץ לתא ואת מקומם הספציפי בתוך התא "(9). סיגנלים אלה הם מולקולות של פחמימות מיוחדות שנקראות חיוניות. הגוף מקבל אותם בעיקר מהמזון, וכל מולקולה של חלבון שמיוצרת בתא מחוברת לאחד או יותר מולקולות של פחמימות חיוניות שמאפשרות להוביל את החלבון למקומות המיועדים להם בתוך או מחוץ לתא. לכן הקולטן של אינסולין מורכב מחלבון ופחמימות חיוניות שבולטות כלפי חוץ התא, ומאפשר לקלוט את האינסולין.
כפי שציינו קודם, קולטן האינסולין הוא תרכובת חלבון-סוכר( Glycoproteins). בטבע קיימים סוגים רבים של פחמימות אולם 8 מהם הגוף מסוגל לייצר אותם בצורה מוגבלת בלבד ולכן הוא זקוק לקבל אותם מהמזון. הפחמימות החיוניות הם :
 • Mannose
 • Fucose
 • Xylose
 • Galactose
 • Glucose
 • N-Acetylnuraminic Acid (Sialic acid)
 • N-Acethylglucosamine
 • N-Acethylgalactosamine
למעשה כל מולקולה של חלבון או שומן בגוף מחוברים לפחמימות חיוניות בהרכב אין סופי הנקראים glycoproteins ו-Glycolipids בהתאמה. כאמור הפחמימות חיוניות מכוונות את המולקולה של החלבון או של השומן למקומם הנכון בתוך או מחוץ לתא. הקולטן של אינסולין. מכיל פחמימות חיוניות כפי שניתן לראות בתמונה 4-a.
 

תמונה 6


כפי שציינו חוקרים רבים, התזונה המודרנית מורכבת בעיקרה מפחמימות פשוטות המכילות גלוקוז לרוב (תמונה 6). מכיוון שרוב המקרים של סוכרת מסוג II מופיעים אחרי גיל 40, קיימות מספר אפשרויות שיכולות לגרום להתפתחות של סוכרת:
1. תוצאה של ליקוי במבנה הקולטן של האינסולין לאחר שהגוף לא יכול לייצר את הפחמימות החיוניות בעצמו. מחסור באחד או יותר של פחמימות חיוניות עלול לגרום למבנה לקוי של הקולטן. כדי לתקן מצב זה אנו זקוקים לאספקה של למזון מיוחד מבחוץ שמכיל פחמימות חיוניות כמו בשיבולת שועל, פטריות, סובין, חיטה מלאה, אורז מלא ואחרים.
2. מספר קולטני אינסולין פוחת כתוצאה מ-DOWNREGULATION (10-12)
3. מוטציה של הגן הקשור ליצור הקולטן. (13) ושינוי בסדר הטבעי בשרשרות של חומצות אמיניות בתוך הקולטן.
4. ירידה ביצור ה-ATP במיטוכונדריה. תפקוד לקוי של המיטוכונדריה ומספר ירוד היא הסיבה הראשונה להזדקנות ולהופעת מחלות הקשורות בגיל (14-16) . יש להניח שירידה בתפקוד של המיטוכונדריה גורם ליצור מופחת במולקולות של ATP שהם חשובות ביותר לפעילות של האנזימים מסוג PK בציטופלסמה. כנגד, המיטוכונדריה היא המקור עיקרי ליצור של לרדיקלים חופשים . עומס חמצני שמקורו מחוץ או מתוך התא גורם לנזק שמרכיבים מערכת האנזימתית בתוך המיטוכונדריה והתא ולהתחלת של תהליך ניווני. יש לציין שתהליך יצור ה ATP בתוך המיטוכונדריה, תלוי ברמת וויטמינים ומינרלים רבים בתוך התא כגון לוויטמין 1B, 3B, 6B , C, חומצה ליפואית, קוו-אנזים 10Q וביוטין, אבץ, סלניום, מגנזיום, מנגנז ואשלגן.
5. ירידה ברמה וחוסר ריענון של חלבונים ואנזימים בתוך התאים. ידוע שמעל גיל 50 שנה, קיימת ירידה משמעותית ברמת ההורמונים השונים בגוף. מכיוון שתפקידם של ההורמונים היא ליצר חלבונים ואנזימים חדשים בתוך התאים, יש להניח שתהליכים אנזימתיים שונים מורידים הילוך וכתוצאה מכך חילוף החומרים בגוף והטמפרטורה יורדים. מצב זה גורם לתאים להנזק ולצרוך פחות חומרי גלם ליצור אנרגיה כגון גלוקוז ושומנים. כתוצאה מכך רמת החומרים הביולוגים האלה בדם עולה ומתפתחת מחלת סוכרת, כולסטרול גבוה ואחרים.
6. בדיקות מעבדה מדגמיות.
 

תמונה 7בתמונה מס 7 נראה חולה עם סוכרת לא מאוזנת ( גלוקוז 162 מ"ג/ד"ל) שכתוצאה ממחלתו נפגע גם תפקוד הכליות )אוראה גבוה 109 מ"ג/ד"ל, קראטינין גבוה 2.0 מ"ג'ד"ל), הכולסטרול נראה תקין מכיוון שהוא מקבל תרופה להורדת הכולסטרול, אולם הטריגליצרידים גבוהים (198 מ"ג/ד"ל) וה HDL נמוך ( 27 מ"ג/ד"ל)
 

תמונה 8


בתמונה 8 של אותו חולה, אנו רואים רמה נמוכה של טסטוסטרון כללי וטסטוסטרון חופשי (3.9 nmol/L ו-20.0 nmol/L בהתאמה) אולם רמת האינסולין בדם גבוהה מאוד (68.3 mIU/ml) כלומר חולה זה סובל מסוכרת מכיוון שרמת הטסטוסטרון, ויתכן הורמונים אחרים, נמוכים מאוד וכתוצאה מכך חילוף החומרים והיצור של ATP בחולה זה גם הוא נמוך. לפי כך, הבדיקות שלו מראות לנו שחילוף חומרים נמצא ברמה נמוכה מאוד, התאים לא זקוקים לגלוקוז והם לא יכולים לייצר אנרגיה חדשה. התוצאה הסופית היא שרמת הגלוקוז בדם נשארה גבוה למרות רמות הגבוהות של אינסולין.
 

תמונה 9

בתמונה מספר 8 נראה רמה מיטבית של גלוקוז משנת 2005 עד 2011 ובתמונה מספר 9 נראה איזון הורמונלי מיטבי של הורמונים בבדיקות מעבדה אישיות.

ממוצעים שנתיים ד"ר אלכס ארדיטי

שם הבדיקה 2009 2010 2011
 Testosterone-nmol/L  36.1 23.8  29
 IGF-1 nmol/L  15.2  28 26.8
 DHEA µmol/L  9.12  7.3  16.8
         * הורמון ביולוגי

איך אנו יכולים לשמור על רמת תקינה של גלוקוז בדם לאורך שנים

לאור מה שידוע לנו עד כה, אנו צריכים לנקוט במספר פעולות:
א. תזונה נכונה מהווה דרך חשובה ביותר לשמירה על רמה תקינה של גלוקוז בדם. אנו צריכים להבטיח אספקה רצופה של כל סוג הפחמימות חיוניות הנחוצים לבניה תקינה של קולטן האינסולין. אנו משיגים זאת על ידי אכילה של 100 עד 150 גרם ביום של מזונות כגון שיבולת שועל, חיטה מלאה, אורז מלא, בטטות, פטריות למאכל, הקליפה של התפוזים, עגבניות וכו'. יש להימנע ככל האפשר במאכילת מזונות המכילות חיטה לבנה או עמילן כגון תפוח אדמה, אורז לבן, מאפה, חמין, ג'חנון ומוצרים תעשייתיים שמורכבים מפחמימות פשוטות.
ב. לאחר מכן אנו זקוקים לברר אם המערך ההורמונלי שלנו מאוזן. לשם כך לא מספיק לראות שערכים של ההורמונים שונים נמצאים בין "גבולות הנורמה" מכיוון שאם הורמון מסוים נמצא בשליש התחתון של "הנורמה" יתכן מאוד שרמה זו לא מספיקה כדי למלא את כל דרישות הגוף ולכן צריכים לעלות את רמתו לרמה המיטבית שנמצאת קרוב לודאי בשליש העליון של "הנורמה".
ג. וויטמינים ומינרלים באספקה שוטפת.
ד. פעילות גופנית סדירה כדי לשמור על הפעילות ורעננות של המיטוכונדריה. לא לשכוח שפעילות גופנית גורמת ליצור מוגבר של רדיקלים חופשים לכן לקיחת מנה של אנטי-אוקסידנטיים אחרי התעמלות יכולה להועיל מאוד.
ה. אחרי תזונה נכונה ואיזון הורמונלי עם תוספים של ויטמינים ומינרלים, הגוף יתפקד באופן תקין, יתקן את הלקויים, יעלה את חילוף החומרים ויגביר את יצור האנרגיה ובסוף לא נזקק לכדורים או אינסולין לטיפול בסוכרת.
 
בברכה,
ד"ר אלכס ארדיטי
 
References
1. Narayan KM, Gregg EW, Fagot-Campagna A, Engelgau MM, Vinicor F. Diabetes—a common, growing, serious, costly, and potentially preventable public health problem. Diabetes Res Clin Pract. 2000 Oct;50 Suppl 2S77-84.
2. Osei K. Global epidemic of type 2 diabetes: implications for developing countries. Ethn Dis. 2003;13(2 Suppl 2):S102-6.
3. Gu K, Cowie CC, Harris MI. Mortality in adults with and without diabetes in a national cohort of the US population, 1971-1993. Diabetes Care. 1998 Jul;21(7):1138-45.
4. Ahmed N. Advanced glycation endproducts—role in pathology of diabetic complications. Diabetes Res Clin Pract. 2005 Jan;67(1):3-21.
5. Bonnefont-Rousselot D, Beaudeux JL, Therond P, Peynet J, Legrand A, Delattre J. Diabetes mellitus, oxidative stress and advanced glycation endproducts. Ann Pharm Fr. 2004 May;62(3):147-57.
6. Shepherd P. Acta Physiol Scand 183, 3-12, 2005).
7. Arkan MC et al Nature Medicine 11, 191 - 198 (2005)
8. Goldstein BJ. Insulin resistance as the core defect in type 2 diabetes mellitus. Am J Cardiol. 2002 Sep 5;90(5A):3G-10G.
9. http://nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/1999/press.html
10. Bisbis S et al Insulin resistance in the \GK rat: decrease receptor number but normal kinase activity in liver AJP-Endo Nov 1993 265(5),E807-E813
11. Sbraccia P et al Insulin down-regulates insulin receptor number and up-regulates insuline receptor affinity in cells expressing a tyrosine-kinase-defective insuline receptor J.Biolog Chem March 25 1990, 255(4)902-907
12. Ellenberg and Rifkin's diabetes mellitus pag 372 sixth edition pag 371
13. Taylor SI et al Mutations in insulin receptor gene in insulin-resistant patients Diabetes Care March 1990:13(3),257-279
14. 17. Bliznakov E/ Aging, mitichondria and coenzyme Q10: the neglected ralationship Biochimie, 1999 Dec,81(12),1131-1132
15. Linnane AW et al. Mitochondrial DNA mutations as an importat contributor to ageing and degenerative diseases. Lancet 1989 Marc 25,1(8639),642-5
16. Lanza IR et al. Mitochondrial metabolic function assessed in vitro and in vivo Curr Opin Clin Nutr Metab Care 2010 Jun, 7

 

 

חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים