אין צורך למות בגלל טרשת עורקים
המחקר הרפואי התקדם באופן מרשים בעשרים שנות אחרונות. תוצאות אלה הושגו בעזרת פיתוחים טכנולוגיים חדישים ושיפורים באמצעי אבחון של מחלות רבות, שלא היו בהישג יד בשנים קודמות. כך, הרפואה המודרנית אפשרה לחיות יותר שנים ואפילו לשפר את איכות החיים. מחלות רבות ניתנות היום לאבחון, לטיפול גם לפי הרפואה הקונבנציונלית. אחת המחלות השכיחות היא טרשת עורקים. מחלה זאת ניתנת  לאבחון ויש לה טיפולים מתקדמים. אולם למרות הטיפולים הרבים הקיימים, הרופאים לא מסוגלים למנוע את התקדמות המחלה ונאלצים לעתיים להתערב שוב ושוב על יד פעילות פולשנית.  
תוצאות המחקרים הרפואיים הרבים שהיו בשנים האחרונות, גרמו להבנה  שטרשת עורקים מתפתחת באופן איטי במשך שנים כתוצאה משינויים ביולוגים רבים שמופיעים לראשונה בשנות ה- 50-40 לחיינו ונמשכים זמן רב לאחר מכן. אחד הסממנים הראשונים הוא כאשר הרופא המטפל מבשר לנו שהכולסטרול בדם עלה מעל הנורמה ואנו זקוקים לטיפול כדי להוריד את הכולסטרול לערכים נורמליים. כאן נשאלת השאלה האם מתן טיפול תרופתי במשך תקופה ממושכת יכול למנוע  התקדמות המחלה? התשובה היא : הטיפול יכול להאט את התקדמות המחלה אולם אינו  יכול למנוע את תוצאותיה.
טרשת עורקים נחשבת היום למחלה שמתפתחת כתוצאה מתהליך דלקתי ממושך שמתרחש בדפנות העורקים. לא מדובר בדלקת חיידקית רגילה שמטופלת עם אנטיביוטיקה. הסיבה היא תגובה דלקתית ביולוגית מקומית של מערכת החיסון שפועלת נגד חדירת כולסטרול מורעל לתוך דפנות העורקים. תגובה זאת גורמת להצטברות איטית של כולסטרול עד חסימת משמעותית של העורק הנגוע ועצירה זרימת הדם לשריר הלב. הבדיקה מקובלת לגילוי סימני דלקת ביולוגית היא בדיקת דם של .CRP
מדוע רוב חולי טרשת עורקים הם מעל גיל 50-40 שנה? מה השתנה בגופנו שגורם למערכת החיסון להגיב כך? התברר שבגיל צעיר קיימים מנגנונים רבים שמונעים את הצטברות הכולסטרול בדפנות העורקים, אולם סביב גיל 40-45 אצל גברים ו45-50 שנה אצל נשים מאזן זה משתבש. מקובל לטפל ברמה גבוהה של כולסטרול, LDL  ו- CRP אולם אין ספק שגורמים נוספים קשורים להתפתחות של טרשת עורקים הדורשים התייחסות וטיפול. 
קיימות 22 סיבות להתפתחות של טרשת עורקים .בטבלה הבאה נרשמו בעמוד בצד ימין רשימות של 13 גורמים שונים המעודדים התפתחות של תהליך דלקתי בדפנות העורקים ובעמוד בצד שמאל 9 הגורמים נוספים שמונעים התפתחות של התהליך הזה. כאשר מספר הסיבות הגורמות לתהליך הדלקתי עולים על אלה שמונעים אותו, נוצר חוסר איזון ביולוגי כלשהו בגוף ומתפתחת טרשת עורקים.
 בגורמים המעודדים דלקת
בגורמים המונעים דלקת
#1 עליה בכולסטרול-LDL (כולסטרול הרע) 
#14 ירידה בוויטמין K
#2 עליה בכולסטרול הכללי
#15 ירידה בוויטמין D
#3 עליה בכולסטרול LDL  מחומצן
# 16ירידה בכולסטרול HDL( הטוב)
#4 עלית הסוכר
#17 ירידה ביחס בין EPA/DHA
#5 עלית הורמון האינסולין
#18ירידת ברמת הורמון טסטוסטרון (גבר)
#6 עלית הטריגליצרידים
#19 ירידה ברמת הורמון אסטרדיאול(אישה)
#7 עליה בהורמון אסטרדיאול (אצל גברים)
#20 ירידה בNO (Nitric Oxide)
#8 עליה של הומוציסטאין
#21 ירידה ברמת הורמון IGF-1
#9 עלית הפיברינוגן
#22 ירידה בפעילות בלוטת המגן
#10 יתר לחץ דם
 
#11 עלית ה-CRP
 
#12 סטרס
 
#13 עישון
 
 
גורמים המעוררים דלקת
#1 ו-#2: עליה ברמת ה-LDL(הכולסטרול הרע) והכולסטרול הכללי.
        הכולסטרול הוא אחד החומרים הביולוגים החשובים בגוף. הוא משמש כחומר גלם ליצור חומרים ביולוגים רבים כגון הורמוני המין, וויטמין D, קוו-אנזים ק-10,בניית הממברנה בתאים החדשים וכמקור ליצור אנרגיה. לכן כאשר אחרי גיל 40-50 שנה הגוף משתמש בפחותכולסטרוללצרכיו, רמתו בדם חייבת לעלות ותופעה זאת מצביעה על הסימן הראשון של יצור מופחת של רכיבים ביולוגים שמקורם מכולסטרול. מכיוון שיצור הכולסטרול בכבד על ידי האנזים HMG-CoA נישאר יציב סביב 1200 מ"ג ליממה, יש להוסיף עוד 200 מ"ג או יותר מהדיאטה, עליה ברמת הכולסטרול בדם לאחר דיאטה דלת שומן מחייבת בדיקה מעבדתית של הורמוני המין, וויטמין D  וחומרים אחרים. הערכים המיטביים של כולסטרול הכללי בדם בשנים של בריאות מושלמת שלא קיים חשד להתפתחות של טרשת עורקים נע בין 160-180 מ"ג/ד"ל  לעומת הערכים מעבדתיים נורמליים לאוכלוסייה הכללית שנעים בין 120-200 מ"ג/ד"ל .יש לציין שלאחרונה דווח שטיפול בסטטינים יכול לגרום להתפתחות של מחלת סוכרת. וטיפול משולב של סטטינים ופיברטים אצל חולה סוכרתי מסוג 2 אינם מונעים התקדמות המחלה בכל המקרים. בנוסף כדי לקחת בחשבון שגומרים שונים יכולים לשנות את הפעילות של האנזים HMG-CoA: ירידה בצריכת המזון ופעילות גופנית  שיכולות להוריד את פעילות האנזים או רמה גבוה של אינסולין וסוכר בדם מגבירות את פעילותו.
#3 עליה ברמת ה-LDL המחומצן.
ה-LDL , הידוע ככולסטרול "הרע", מופרש ע"י הכבד. בדם הוא מתחמצן אל ידי הרדיקלים החופשים, שהופכים אותו לחומר "רעיל". הסיבה לכך היא שהרדיקלים החופשים נצמדים למולקולה של LDL ומשנים את צורתו המולקולרית. עקב  היכולת שלו להיכנס בדופנות העורקים, שינוי מולקולרי זאת הופך אותו לחומר מסוכן מכיוון שמעורר את תגובת המערכת החיסונית המקומית. כך מגיעים לאזור תאים גדולים הנקראים מקרופג'ים (macrophages) שבולעים את המולקולות שלLDL . אולם ה- LDL הרעיל בעצמו גורם למותו של המקרופג'. כתוצאה מכך, במשך השנים שוקעים המקרופגים המתים ויוצרים רבדים של שומן שהולכים וגדלים כלפי מרכז כלי דם עד שגורמים לחסימתו החלקי או מלאה של העורק. למעשה הפלק (plaque ) של טרשת עורקים הוא "כמו בית קברות של מקרופגים". עם הגיל רמת נוגדי החמצון בדם יורדת באופן משמעותי ורמת הרדיקלים החופשים עולה ולכן קיימת נטייה טבעית של-LDL להתחמצן ולגרום להתפתחות של משקעים של טרשת.  
#4 עליה בסוכר ו #5 ובאינסולין בדם
            רמות גבוהות של סוכר ואינסולין בדם היא תופעה שכיחה אצל חולים עם סוכרת מבוגרים מסוג 2. הסיבה העיקרית לתופעה זאת נובעת מתנגודת תאי הגוף להשפעת האינסולין המונעת את כניסת הסוכר לתוך התאים. עקב כך רמת הסוכר בדם עולה וכתגובה הלבלב מפריש יותר אינסולין. להורמון זה גם השפעה מטבולית, והוא הופך את עודף הסוכר בדם לטריגליצרידים ותאים שומן שנאגרים בעיקר באזור הבטן. לכן הגדלת היקף השומן בבטן הוא אחד הסממנים של עליה ברמת האינסולין הדם. רמה המיטבית של סוכר בדם היא בין 70-85 מ"ג/ד"ל בבוקר. (רמה הנורמלית מעבדתית 70-110 מ"ג/ד"ל). במחקרים רבים דווח שכאשר רמתו מגיעה מעל 86 מ"ג/ד"ל   בבוקר ולאחר צום, קיים סיכוי גבוה יותר לאירוע קרדיווסקולרית. לעתים ערכים של 100 מ"ג.ד"ל של סוכר בדם לא נחשבים כסוכרתיים אולם בבדיקת מעמיקה יותר של העמסת סוכר יכול לגלות סימנים של סוכרת סמויה בכ-43% מהמטופלים. מכיוון שסוכרת סמויה יכולה לגרום לנזקים משמעותיים ברקמות, רצוי לשאוף שערכים של סוכר בבוקר אחרי שום לילי יהיו פחות מ-86 מ"ג/ד"ל.
#6 עליה ברמת הטריגליצרידים
        טריגליצרידים היא הצורה השכיחה של שומן הקיים בגוף. מקור הטריגליצרידים בדם נגזר מהשומנים או הפחמימות במזון. עודף קלוריות שנספג מהמזון ולא מנוצל על יד הרקמות הופכות לטרגיגליצרים ומאוחסנים בצורת תאים שומן בעיקר באזור הבטן. רמה גבוה של טריגליצרידים נקשר לסוכרת ולעודף משקל, שני גורמים שמעלים את הסכוי למחלות קרדיו-וסקולריות. רמת המיטבית של הטריגליצרידים היא פחות מ-80 מ"ג/ד"ל. בצום ועד 115 מ"ג/ד"ל ללא צום. ערכים אלה הם בטוחים, אולם כאשר ערכים אלה עולים מעל 145 מ"ג/ד"ל ללא צום רמת הסיכון לטרשת עורקים עולה בהתאם.גישה תרופתית על ידי מטפורמין וסטטינים אינם עוזרים להורדת רמת הטריגליצרידים בדם.  אכילת פחמימות מורכבות עד 100-150 גרם ליום תגרום לירידה משמעותית של הטריגליצרידים בדם.
#7 רמה גבוהה של הורמון אסטרדיאול אצל גברים
האסטרדיאול הוא הורמון המין הנשי. אצל גברים רמתו בדם מתחילה לעלות החל משנה ה-50 לחיי של הגבר. התוצאה היא הגדלת הערמונית והשדיים. רמתו המיטבית היא פחות מ-30 pg/L אולם אצל גבר עם הגדלת הערמונית יכול להגיע ל יותר מ-150 pg/L  . רמה גבוהה של אסטרדיאול נובעת  מפעולה מוגברת של האנזים ארומטזה שהופך את הטסטוסטרון לאסטרדיאול. כתוצאה מפעילות האנזים , רמת הטסטוסטרון בדם יורדת משמעותית. טיפול מכיוון לעצירת פעילות האנזים, גורמת ירידה רמת האסטרידיאול, עליית הטסטוסטרון והקטנת גודל הערמונית.
#8 רמה גבוהה של הומוציסטאין.
רמה מיטבית 6-7 mcmol/L , ערכים נורמליים לפי בדיקות מעבדה 5-15 mcmol/L. ההומוציסטאין הוא חומר רעיל לתאים בגלל מולקולת הגופרית שבו. הוא גורם לLDL להיות רעיל מאד וכתוצאה מכך מתחילה התפתחות של פלאק של טרשת. ההומוציסטאין נחשב לגורם חשוב להתפתחות של טרשת עורקים ורצוי שרמתו תהיה נמוכה ככל האפשר. הוא גם מקושר למחלות ניווניות אחרות כמו דלקת מפרקים, אלצהיימר, סרטן ועוד. ההומוציסטאין זקוק לפעילות של שלושה אנזימים כדי לגרום להתפרקותו. אנזים אחר משתמש בויטמין 12B לפעילותו, אחר בחומצה פולית ואנזים השלישי משתמש בוויטמין 6B. לכן כאשר רמת  ההומוציסטאין עולה סימן שקיים מחסור בוויטמין 12B + B6  + חומצה פולית +אבץ. גורמים נוספים שקשורים לעליה רמת ההומוציסטראין הם: עישון, פעילות גופנית נמוכה, טיפול תרופתי במטפורמין, דאוניל, אלכוהול, השמנה, קפה בהגזמה (1-2 כוסות קפה לא מזיק), אי ספיקת כליות. רמה גבוהה בדם של הומוציסטאין מהווה גורם סיכון למחלות לב וכלי דם, בהן: מחלת לב כלילית (תעוקת לב, אוטם בשריר הלב), שבץ מוחי ופגיעה בכלי דם היקפים. חולה צעיר, שסובל אירוע וסקולרי חדש כלשהו, מומלץ שיבדוק את רמת  ההומוציסטאין.
#9 רמה גבוהה של Fibrinogen
חומר זה קשור עם תהליך הקרישה. כאשר רמתו בדם עולה קיימת נטייה לקרישיות יתר ויצור קרישי דם ברגליים או כתוצאה מטרשת עורקים. רמתו בדם יורדת על די נטילת אומגה -3 וויטמין .C כדי לדלל את הדם, נהוג להמליץ על נטילת פלביקס לאחר אירוע קרדיו-וסקולרי.
#10 לחץ דם גבוה
 רמה מיטבית מתחת 115/76 מ"מ כספית. לחץ הדם מעל ערכים אלה מעלה את הסיכון לטרשת עורקים ולהפך. אירועים קרדיו-וסקולרים עולים באופן משמעותי כאשר ערכו עולה  מעל 130 מ"מ כספית. התרופה שנהוג לקבל : חוסמי בטא וחוסמי תעלות סידן. אולם יש לקחת בחשבון שתרופות אלה מקטינות את ספיגת ויטמין B12  ואת היצור של Q10CO. אמצעים חשובים לייצוב לחץ הדם פעילות גופנית ומשקל מתאים.
 #11 עליה ב- CRP
אחד הגורמים התורמים ביותר להתפתחות טרשת עורקים היא עליה בCRP בדם. הוא סימן לקיום של תסמונת הדלקת. כאשר LDL מחמצן נכנס לדופן העורקים, מתפתח תהליך דלקתי וגיוס ה-macrophages כפי שראינו ב#3. תהליך זה בא לידי ביטוי בבדיקות של CRP. רמת ה- CRP בדם צריכה להיות מתחת 0.5 מ"ג/ד"ל. מחלות נוספות שיכולות להיות לגרום לתגובה דלקתית: אלצהיימר, מחלות אוטואימוניות, מחלות מפרקים ועוד'. גם אחרי ניתוח או סטרס הCRP- עולה אבל עם הזמן הוא יורד . ניתן להוריד את ה-CRP  על ידי מתן אומגה-3, ירידה במשקל, דיאטה דלת פחמימות.
# 12 סטרס
מתח נפשי ממושך גורם לתגובה של הגוף בשלושה מישורים: 1.עליה ברמת הקורטיזול בדם. 2. עליה ברמת ה- CRP . 3. ירידה בפעילות של מערכת החיסונית. הקורטיזון הוא הורמון שנפרש במקרה של סטרס ממושך. הורמון נוסף הוא אדרנלין אולם הקורטיזון חשוב יותר מכיוון שהורמון זה גורם לעליה ברמת הסוכר בדם, להשמנה ולניוון שרירים. לכן רצוי מאוד להוריד את הסטרס על ידי תרגילי הרפיה, יוגה ושתית תה ירוק.
#13 עישון
כולם יודעים שהעישון גורם לנזקים גופנים ומסייע להתפתחות של טרשת עורקים. הסטרס בגלל הפרשה מוגברת של הורמון קורטיזול ומעלה את רמת ההומוציסטראין בדם. ביחד הם פועלים באופן סינרגתי להתפתחות של טרשת עורקים.
גורמים שמונעים טרשת עורקים
#14 ויטמין K
לוויטמין זה תפקיד מאד חשוב: 1. רמתו בדם יורדת לאחר טיפל באנטיביוטיקה. חיידקים מסוימים במעיים מייצרים ויטמין K. לכן נטילת אנטיביוטיקה במשך זמן ממושך גורמת לרמת  ויטמין K יורדת באופן משמעותי. תופעה זאת באה על ידי ביטוי במגע בעור גורם לשטף דם או אפילו דימום בכמויות גדולות. אצל חולים עם מחלות מסוימות במעיים כמו מחלת קרוהן או קוליטיס נמצאו רמות נמוכות של ויטמין K. 2. גורמים נוספים לרמות נמוכות של ויטמין k : נטילת אספירין, מחלות מעיים דלקתיות, כריתת מעיים, תרופות לשינה, קומדין.  3. סימנים של מחסור בויטמין K: דימום רב במחזור, דימום מהחניכיים או מהאף, אנמיה. גישה דיאטטית יכול להעלות את רמת הוויטמין K על ידי אכילה של ברוקולי, כרוב ירוק, כרובית, אבוקדו, קיווי, ותרד. 
# 15 ויטמין 3D
מחקרים מצאו קשר בין טרשת עורקים ורמות נמוכות מדי של ויטמין D. רמה מיטבית מעל 100 mmol/L .  כאשר רמת הוויטמין D  יורדת, רמת הכולסטרול עולה . לוויטמין D  יש תפקידים רבים: לעורר את הפעילות של מערכת החיסונית, למנוע מחלת סרטן, להפעיל את מערכת החיסון נגד ווירוסים, ספיגת סידן.  בגיל 70+ לרוב האנשים יש מחסור בויטמין D וכך אנו עדים שלאחר הדבקות בשפעת, המחלה מסתבכת בדלקת ריאות. ויטמין  D מונע או מקטין את האוסטאופורוזיס כי הוא משפר את הספיגה של הסידן במעיים ויחד עם ההורמון של הפאראתירואיד והורמון המין שומרים על רמה נאותה של סידן בדם ועל צפיפות עצם תקינה. ויטמין D מוריד את הרמה של CRP וסינדרום דלקת. מומלץ לקחת מינון - 2000 -3000 IU ליום.
HDL#16    – כולסטרול טוב
ל- HDL תפקיד חשוב למניעה של טרשת עורקים. הוא מיוצר בכבד ותפקידו להחזיר את השומנים מהדפנות העורקים לכבד. ה- HDL היא מולקולה קטנה אולם כאשר מגיעה בחזרה לכבד עם הכולסטרול שנלקח מדפנות העורקים, הוא מולקולה הרבה יותר גדלה. בדפנות העורקים ה- HDL  סופג את הכולסטרול ואת הטריגליצרידים ומחזיר אותם בחזרה לכבד. כלומר הHDL עוזר למנוע הצטברות שלכולסטרול והטריגליצרידים בדפנות כלי הדם וכך למנוע טרשת. HDL נמוך פרושו של דבר פחות יכולת להחזיר את השומנים מדפנות העורקים לכבד וכך למעשה HDL  נמוך תורם  להתפתחות של רבדיםשל כולסטרול בדפנות העורקים. לספורטאית ולאישה עם מחזור חודשי רמת ה-HDL גבוהה באופן טבעי אולם כאשר האישה מגיעה לגיל הבלות ורמת האסטרדיול יורדת או הספורטאי מפסיק להתאמן במשך תקופה ממושכת, רמת ה-  HDL יורדת . ערכים המיטביים הם מעל 40. מ"ג/ד"ל. מה עושים כדי להעלות את ה-HDL ? ניאצין (ויטמין B3 ) : 25-100 מ"ג ליוםעם ארוחות, מיץ רימונים, רסרבטרול 250 מ"ג ליום. סיגנון חיים: פעילות גופנית, ירידה במשקל, שתית יין אדום.
#17 רמה נמוכה של EPA/DHA
האסקימוסים נוהגים לאכול הרבה שומנים אולם לא סובלים מחלות קרדיו-וסקולריות. הסיבה לכך היא שמזונם העיקרי הם דגים עשירים באומגה 3. הם לא סובלים מסינדרום דלקת. אומגה 3 מקטין בצורה משמעותית את הדלקת ואת רמת ה- CRP וכך גם את הסיכון למחלות לב. יש לקחת לפחות 2 גרם ליום במקרה של CRP גבוה. תצפית מעניינת הייתה שכאשר האסקימוסים בצפון קנדה ירדו דרומה והחלו לאכול מזון מערבי, הם חלו בטרשת עורקים בדומה לאוכלוסייה הרגילה בקנדה.
#18 רמות נמוכות של טסטוסטרון (גבר) ו-#19 ואסטרדיול (אישה):
מעל גיל 50 רמת הורמוני המין בדם יורדת. בגיל זה הרמה מגיעה לחצי מהרמה המקורית. בגיל 20-30 שהם הרמה הגבוהה ביותר. אצל נשים רמת האסטרדיול יורדת באופן קיצוני ומהיר בגיל המעבר וגורמת לתופעות רבות כמו גלי חום, שינוי קיצוני במצבי רוח וכוי. אצל הגבר הירידה היא יותר הדרגתית והתלונות מועטות בלבד. רמות נמוכות של הורמוני מין בדם מעלות סיכון למחלות לב וסרטן בכמעט כפליים. לגבר או לאישה עם רמות מיטביות של הורמוני המין אין כמעט אירועי קרדיו-וסקולרים.
#20 רמה נמוכה של NO (Nitric Oxid ) ותפקודו באנדוטל כלי דם
NO חומר המופרש על ידי האנדוטל (שכבת תאים פנימית בכלי דם). תפקידו של ה- NO להרחיב את עורקים בעיקר אלה שבקוטר קטן. כאשר האדם מגיע לגיל 40+, אחת הסיבות להתפתחות של יתר לחץ דם היא ירידה ביצור ה-NO באנדוטל וכך נגורם להתכווצות של כלי דם. לפעמים התקף לב נגרם כתוצאה מהתכווצות פתאומית של כלי דם בלב ובצנתור לב מגלים שהעורקים פתוחים ולא קיימים סמנים של טרשת עורקים. במקרים אלה, הסיבה להתקף לב הייתה התכווצות פתאומית בעורקים הכליליים כתוצאה מירידה משמעותי היצור ה- NO. איך משפרים את תפקוד האנדוטל? ראשית על ידי התעמלות: ריצה ,הליכה, כי במאמץ האנדוטל מפריש NO שמרחיב את כלי הדם. אמצעים נוספים על ידי הורדת ה LDL, מכיוון שהוא נכנס לדפנות העורקים ומפריע לאנדוטל להפריש NO ומאפשר התפתחות הפלאק והתכווצות של העורקים, העלת רמת HDL, נטילה נוגדי חמצון מסוגים שונים, טיפול הורמונלי חילופי כשבדיקות מעבדה מראות רמת נמוכה של הורמונים אלה.
#21 תת-פעילות בלוטת תריס:
נשים רבות סובלות מתת פעילות סמויה של בלוטת תריס. רמת TSH מעל 4  mIU/L מעורר חשד לכך. הרמה המיטבית נעה בין 0.35 עד 2.1 mIU/L . רמה מיטבית של Free T4 - 12.-14mmol/L ושל 3TFree - mmol/L 4- 5.5 . פעילות נמוכה של בלוטת המגן תורמת לעליה ברמת הכולסטרול בדם ולעלית המשקל.
#22 רמה נמוכה של IGF-1
הורמון זה פועל לשיפור חילוף חומרים ולירידה בכמות השומן בגוף. הוא ממיס את שכבת השומן שנאגרת בבטן. אולם מעל גיל 50 רמת הורמון זה יורדת באופן משמעותית וכך נגרם מצב שההורמון האינסולין שולט ומגדיל את היקף השומן בבטן. מה ניתן לעשות על מנת לעלות את רמת ה-IGF-1 בדם: ארוחה אחרונה בשעה 6-7 בערב ומורכבת בעיקר מחלבונים, דיאטה דלת פחמימות.
סיכום: טרשת עורקים היא מחלה שניתנה למנוע אם מתייחסים ומטפלים בכל הגורמים הקשורים להתפתחותה. טיפול נקודתי בכל אחד מהגורמים אלה יכול לסייע להקטין את השפעתם של גורמים פרו-דלקתיים ולעורר את השליטה של גורמים המונעים תהליכים דלקתיים.

כל בזכויות שמורות ®

www.alexrdt.com

 

טלפון: 077-6149660

חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים