תרופות להורדת רמת הכולסטרול (סטטנים), עלולות לגרום במבוגרים להופעת מחלת הסוכרת מסוג II

משרד הבריאות של קנדה הזהיר לאחרונה שתרופות מרשם הנפוצות להורדת כולסטרול הנקראות סטטינים עלולות לגרום לסיכון מוגבר להתפתחות של סוכרת מסוג II. המשרד הצהירה על כך ביום חמישי 25  לינואר 2013, כלומר 11 חודשים לאחר שמנהל המזון והתרופות אמריקני (FDA) נקט פעולה דומה בארצות הברית.

החוקר הקנדי  ד"ר דוד Juurlink מטורונטו נשאל למה לקח כל כך הרבה זמן לשרות הבריאות בקנדה כדי לפעול בנושא זה לאחר שה- FDA הודיע על כך. "זה לא מקובל", אמר Juurlink, מומחה ברפואה פנימית ופרמקולוגיה קלינית במרכז למדעי בריאות Sunnybrook של טורונטו. "לקנדים יש זכות לבדוק ולברר מדוע הסוכנות האמריקנית הצהירה על כך  ושמכוונת להגן על בריאותם של התושבים.  בנוסף משרד הבריאות בקנדה צריך להסביר מדוע התרופה  מסוכנת. "

העיתונות הקנדית שאלה את משרד הבריאות בקנדה ביום חמישי. המחלקה אשרה את קבלתה של השאלה, אבל לא ספקה תשובה באופן מידי. הפרשה החלה כאשר ב-28 פברואר 2012, ה-FDA הודיע ​​על עדכון התוויות על תרופות הסטטינים, והן כוללות מספר סיכונים נוספים הקשורים לנטילת התרופות, כולל עלייה ברמות סוכר בדם והסיכון שהחולה יובחן בסוכרת מסוג 2.  התשובה שוחררה כאמור ביום חמישי וארגון הבריאות בקנדה הודיע שהגיע למסקנה זאת, על סמך סקירה של כל הנתונים הזמינים, כי הסיכון לסוכרת "נראה בעיקר בחולים עם גורמי סיכון לקיום רמות גבוהות של גלוקוז או טריגליצרידים, השמנת יתר או שיש לחץ דם גבוה."   Juurlink  אמר שחולים רבים משתמשים בסטטינים כדי לשלוט ברמות הכולסטרול בדם.  התרופות יכולות לגרום לסיבוכים ועליה ברמת הסוכר בדם היו חלק מגורמי סיכון אלו. "כשזה מגיע לשמירה המעודכנת על בריאות הציבור בנטילת תרופות, אין כל צדקה לעיכוב של קרוב לשנה", הוא אמר.

ארגון הבריאות הקנדי הוסיף שאנשים הנוטלים תרופות אלה ויש להם חששות צריכים לדבר עם הרופאים שלהם. זה אומר שאנשים לא צריכים להפסיק ליטול את התרופות ללא התייעצות עם איש מקצוע. אנשים שלוקחים סטטינים וחווים סימפטומים שקשורים לסוכר מוגבר בדם, כגון מתן שתן בתדירות גבוהה, צמא או רעב, צריכים ליצור קשר עם הרופא שלהם, נאמר במשרד הבריאות הקנדי .

שש תרופות סטטינים משווקות כיום בקנדה: atorvastatin (נמכר תחת שם המותג ליפיטור והתרופות הגנריות שלה), lovastatin (Mevacor ותרופות הגנריות), rosuvastatin (Crestor ותרופות הגנריות), סימבסטטין (זוקור ותרופות הגנריות), pravastatin (pravachol ותרופות הגנריות) ו fluvastatin (Lescol ותרופות גנריות).
 
כאשר קראתי הודעה זאת, הבנתי שמשרד הבריאות הקנדי וגם ה- FDA לא הגיעו לשורש הבעיה ולא שאלו את השאלה המרכזית: למה אצל אנשים רבים, רמת הכולסטרול והסוכר בדם  עולים בכלל בגיל מבוגר ? במאמר זה אני רוצה להסביר לכם הנקודה חשובה זאת.

הגוף שלנו משתמש בסוכר, הכולסטרול  וחומצות אמיניות מסוימות מהחלבונים  ליצור חלקיקי אנרגיה !!! כלומר חלקיקי אנרגיה אלה, הם הכוח שהגוף צריך כדי לקיים תהליכים ביולוגים רבים בתוך הגוף בדומה למכונית שזקוקה דלק  כדי שהיא תוכל לנוע ממקום למקום.

באופן ספציפי, תאי המוח משתמשים רק בסוכר באופן בלעדי  ליצור אנרגיה. לכן כאשר רמת הסוכר בדם יורד  מתחת ל-60 מ"ג %, חולה סוכרת מאבד את הכרתו. מלבד תאי המוח, כל שאר תאי הגוף משתמשים כאמור בסוכר, כולסטרול וחלבונים מסוימים. יש לציין שלכולסטרול יש תפקידים נוספים והגוף משתמש בו למטרות הבאות:

  1. בתוך התאים הכולסטרול משמש ליצור של חלקיקי אנרגיה.

  2. בבלוטות האשכים, שחלות ואחרים משמש הכולסטרול כחומר גלם ליצור של הורמונים טסטוסטרון, אסטרדיאול, פרוגסטרון, DHEA ואחרים.

  3. תאי הכבד משתמשים בו כמקור ליצור של coenzyme Q10 .

  4. כל התאים החדשים שנוצרים בגוף הם בעלי ממברנה (קרום) חיצונית מורכבת משתי שכבות של כולסטרול.

  5. בעור, קרני שמש הופכים את הכולסטרול לוויטמין D.

  6. בכבד, הכולסטרול הוא אחד המרכיבים של מיץ המרה.

לכן הכולסטרול הוא חומר חיוני ביותר לגוף שלנו ובלעדיו לא ניתן לקיים חיים. הוא נמצא ברמה תקינה בדם  של פחות מ-200 מ"ג% עד שנות ה-40. אחרי תקופה זאת הוא מתחיל לעלות וכאשר הרופא המטפל מגלה זאת, הוא נוהג לרשום  תרופת סטטין כלשהי מתוך כוונה ליישם את מה שלמדנו בבית ספר לרפואה: שתרופות אלה עלולות למנוע שקיעה של כולסטרול בדפנות העורקים ולעקב את חסימתם ב-20% מהחולים. תרופה זו משפיעה על האנזים  HMG-CoA-reductase שהוא האנזים שמייצר את הכולסטרול בכבד. בהשפעת התרופה, רמת הכולסטרול יכולה לרדת לערכים נורמליים אולם נשאלת השאלה האם תרופה זאת באמת מונעת אירועי לב?. כקרדיולוג אני עד לתופעה שחולים רבים שמקבלים סטטינים ל"מניעת מחלות לב או טרשת עורקים"  אחרי תקופה מסוימות, בכל זאת הם נאלצים לעבור צנתור לבבי, הרחבת החסימה של העורקים החסומים, ניתוח מעקפים או אפילו התקף לב למרות שהם מקבלים סטטינים במשך שנים רבות.

במחקר מעמיק יותר, התברר לי שהסיבה שהכולסטרול בדם עולה היא שבתקופה זאת של החיים וגם בשנים מאוחרות יותר, הגוף משתמש בפחות כולסטרול כחומר גלם ליצור של הרבה חומרים טבעיים כפי שראינו קודם, מכיוון שקיים תהליך טבעי של ירידה בחילוף חומרים בגוף. מצב זה נובע מכך שהשעון הביולוגי שלנו נותן הוראות לבלוטת השונות לייצר פחות הורמונים וחומרים ביולוגים אחרים. זה  קורה כשאישה מרגישה את הפסקת המחסור החודשי, ובגבר חל שינוי בהתנהגות הכללית והוא גם מתחיל להשמין בעיקר באזור הבטן. כך ניתן לראות שביחד עם עליה ברמת הכולסטרול בדם, האנשים מתלוננים על עייפות, דיכאון או שינויים במצב רוח, עליה במשקל, הופעה של מחלות שונות כגון סוכרת, מחלות אוטו-אימוניות, יתר לחץ דם ועוד.  לעתים הירידה בחילוף חומרים באה לידי ביטוי בירידה בחום הגוף מתחת ל-37 מעלות. חום גוף של 37  מעלות נחוץ לנו כדי שכל התהליכים האנזימתיים והביולוגים בתוך התאים יתקיימו במהירות מרבית. ברגע שהחום יורד מתחת ל-37 מעלות קיימת האטה בתהליכים אלה, אנו מרגישים עייפות, עולים במשקל ומתחילים להתלונן על תופעות שונות ומשונות.

קרוב לוודאי שאתם תשאלו מה ניתן לעשות כדי להעלות את חום הגוף ולשפר את חילוף החומרים. הפתרון שמצאתי לבעיה זאת היא לחפש בבדיקות דם במעבדה מה חסר לגוף  כדי שהוא יתפקד בצורה תקינה. ברגע שמצאתי את הסיבות המעבדתיות למצב נתון של החולה, החום נמוך והאטה בחילוף החומרים, החולה מקבל את החומרים הטבעיים שהוא זקוק להם, והם מעלים את רמתם בדם לערכים שהיו לו כאשר הינו צעירים. מכיוון שלגוף יש  יכולת אדירה לרפא את עצמו, מתן החומרים הטבעיים מאפשרים לגוף להשתמש בחומרים אלה ולתקן את הנזקים,  דבר שהתרופות אינן יכולות לעשות. מניסיון  שלי במשך הרבה שנים, לא עובר זמן רב והחולה שמקבל בחזרה את האנרגיות שהיו חסרות לו ורמת הכולסטרול והסוכר חוזרים לערכים נורמליים  שהיו בגיל צעיר והחולה שמח שהוא לא צריך יותר את התרופות בטטינים.

דרך זאת היא בטוחה, נטולה תופעות לוואי ובנוסף כשמחזירים לגוף את החומרים הטבעיים שהוא זקוק לו קיימת אפשרו לעקוב אחרי השינויים אלה בבדיקות מעבדה רגילות, והחולה מרגיש בהדרגה שהוא חוזר לתקופה הצעירה של חייו.

Dr Alexander Arditti MD        


חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים