טיפול להורדת הכולסטרול גבוה בדם על ידי הורמונים ביולוגים
בני אדם רבים ברחבי העולם מתים  מדי שנה בגלל מחלות לב וחסימה (טרשת) עורקים.  כ -50% ממקרי המוות נגרמים על ידי מחלות לב בלבד, כאשר הסיבה העיקרית לתופעה זאת היא רמה גבוהה של כולסטרול בדם. הכולסטרול מצטבר בעיקר בעורקי הלב וכלי דם אחרים עד שגורם לחסימתו של העורק ולהפסקת זרימת הדם. בנוסף הוא מתאסף גם בכבד וגורם לכבד "שומני". התהליך של הצטברות הכולסטרול בכלי דם מתחיל בשכבת התאים הפנימית של העורקים שנקראת endothelium, מתקדם כלפי פנים עד שגורם לחסימת העורק. ירידה ברמת השומנים בדם ושל הכולסטרול בפרט על ידי דיאטה ותרופות להורדת הכולסטרול (סטטינים) מתואם עם נסיגה זמנית של טרשת עורקים בעיקר בעורקי הלב ולנסיגה זמנית של מחלת לב כלילית.

כבר זמן רב מוכר הטיפול בכולסטרול גבוה כאחד הגישות היעילות ביותר למניעת מחלות לב וכלי דם תורשתיות בגיל העמידה. אולם אנו עדים למצב שלמרות שהחולים מקבלים סטטינים אלה במשך שנים רבות, בסופו של דבר העורקים נסתמים ויש צורך לפתוח אותם על ידי בלון או להבטיח זרימת דם תקינה על ידי ניתוח מעקפים. לאחרונה קיימת מודעות גדולה למצב שהתרופות להורדת שומנים דם גורמות לתופעות לוואי קשות כגון דיכאון, קטרקט, כאבים בשרירים כתוצאה מירידה ברמת ה-coenzyme  Q10, החמרת הסוכרת (1) וירידת באיכות החיים.

לכן, ציבור הרופאים מחפש דרכים חדשות לטיפול יעיל ברמות גבוהות של כולסטרול ועם תופעות לוואי מועטות ואיכות חיים טובה יותר.  המושג "הישרדות עם איכות חיים משופר" הוא מושג שהתפתח בתחומים רבים של הרפואה המודרנית עם מודעות גוברת והולכת כי הישרדות לבד, שניתן למדוד בקלות, לא צריכה להיות הגורם הקובע היחיד של  הטיפול, אלא יש להוסיף את המונח איכות החיים כמרכיב חשוב להצלחת הטיפול. יש עדיין מחלוקת על האינדיקציה להתערבות הקלינית ומשטר תרופתי אופטימלי.

כולסטרול גבוה בדם הוא נושא חשוב שדנים בו בתדירות גבוהה בחוגים הרפואיים ובספרות. ישנן מספר שיטות לטיפול בנגע זה כגון דיאטה ופעילות גופנית עד כדי התערבות פרמקולוגית עם תרופות שונות.(2-5)  עלית הכולסטרול בדם מתגלה בשנות ה-40 לחיינו  והשאלה שמתעוררת היא למה? יש כאלה שחושבים שהאנזים HMG-CoA  reductase מייצרת יותר מידי כולסטרול בכבד ולכן יש להפחית את הפעילות של האנזים על יד הסטטינים. אולם התברר שהפעילות של האנזים זה איננה משתנה. לכן השאילה נשארת פתוחה למה הכולסטרול עולה ובמרבית המאמרים לא נלקחה בחשבון הסיבה לעלית הכולסטרול בדם ועד עכשוו הסיבה לא הייתה ברורה.

פיזיולוגיה של כולסטרול
על מנת לברר מה היא הסיבה לעלית הכולסטרול בשנות ה-40 נדון קודם פיזיולוגיה שלו. הכולסטרול הוא חומר חיוני לכל בעלי החיים. כל תא מסנתז אותו ממולקולות פשוטות יותר. התהליך מורכב מ- 37 שלבים שמתחיל עם על ידי האנזים  HMG-CoA reductase. הכבד מייצר 20-25% מהכולסטרול בגוף אולם הכולסטרול מיוצר בצורה מוגברת גם במעיים, בבלוטת השונות בגוף (יותרת הכליה, שחלות ואשכים כלומר בלוטות  המייצרות הורמונים מסוג סטרואידים) ובמערכת העצבים.  האנזים HMG-CoA  reductase קובע את רמת הכולסטרול ומווסת את רמתו בדם, כלומר ריכוז גבוה של כולסטרול במזון מפחית את היצור העצמי של כולסטרול ולהפך. לכן, הסטטנים מכוונים לשתק את הפעילות של האנזים זה כדי להוריד את רמת הכולסטרול בדם. בשנות ה-50  הוויסות התקין הזה איננו מתפקד יותר לכן לעתים ניתן לראות רמות גבוהות של כולסטרול או התפתחות של  טרשת עורקים למרות שהחולה מקבל סטטינים.

השומנים אינם נמסים בדם, כדי להגביר את רמת הנמסות שלהם בדם ולאפשר את כניסתם לתוך התאים, השומנים (כולל כולסטרול)  חייבים להיות קשורים לחלבוני הדם בשם ליפופרוטאינים (Lipoprotein). בדרך כלל השומנים נמצאים בדם כמולקולות חופשיות בצורת אסטרי (ester). התחברותם של השומנים לליפופרוטאינים מאפשרת לשומנים להיקלט בקולטנים מיוחדים בתאים, להיכנס לתוך התא לשימוש הסופי של כולסטרול בתוכו.

קיימים סוגים שונים של ליפופרוטאינים. ה-LDH המוכר כ"כולסטרול הרע" הוא,  הנושא העיקרי של כולסטרול בדם מהכבד לרקמות וכל אחד מהמולקולה של החלבונים ה-LDL  מכיל כ -1,500 מולקולות של כולסטרול אסטרי. המעטפת של מולקולת ה-LDL מכילה רק מולקולה אחת של אפוליפופרוטאין B100 אשר מאפשר לו להיקלט על ידי קולטן היקפי בתא ולהיכנס לתוך התא לשימוש פנימי ביחד עם הכולסטרול. עכשיו בתוך התא, הכולסטרול יכול לשמש לסינתזת של קרום התא או להיות מאוחסן בתוך התא לשימושים אחרים כפי שנראה בהמשך.

לעומת זאת. חלקיקים של ליפופרוטאינים בשם HDL הנקראים גם "כולסטרול הטוב" נחשבים כך מכיוון שהן מולקולות קטנות  שנקשרות לכולסטרול הנאסף בדפנות ה-endothelium של כלי הדם ומובילות את הכולסטרול בחזרה לכיוון הפוך מן התאים אל הכבד לשימוש חוזר או לרקמות אחרות המשתמשות בכולסטרול כדי לסנתז הורמונים או חומרים אחרים בתהליך המכונה תחבורת כולסטרול הפוכה. לכן, חלקיקים HDL  הן מולקולות קטנות שמיוצרות בכבד ולאחר שסופגים את מולקולת הכולסטרול הנצמד לתאים הן הופכות למולקולות גדולות יותר ומשחררות את הכולסטרול בתאי הכבד או לתא המטרה. לכן, מספר גדול של חלקיקי HDL בדם נמצא בקורלציה עם תוצאות בריאות טובות יותר . בניגוד לכך, כשיש מספר קטן של חלקיקי HDL  זה מראה על התקדמות מחלת טרשת בעורקים מכיוון שלא קיימים מספיק מולקולות של HDL  המסוגלים להחזיר את כולסטרול מדפנות העורקים לכיוונן הכבד.

קיימים סוגים אחרים של ליפופרוטאינים אולם הם חשובים פחות מה-LDL וה HDL. למשל ה-VLDL שמכיל בעיקר טריגליצרידים.

תפקיד הכולסטרול בגוף
לגבר כבן 68 ק"ג, הסינתזה הכוללת של כולסטרול בגוף מגיעה ל -1 גרם (1,000 מ"ג) ליום, וסך הכול  הכמות הכללית בגוף היא כ -35 גרם, וממוקמת בעיקר בקרום של כל התאים הקיימים בגוף . צריכה תזונתית יומית טיפוסית של כולסטרול נוסף, היא 200-300 מ"ג. [2].
השומנים במזון מורכבים בעיקר בטריגליצרידים ומעט כולסטרול שנספג בצורה גרועה. לכן ספיגת השומנים במעיים מתאפשרת על ידי חיבור של שומנים למיץ המרה. הגוף גם מפצה על כל ספיגה נוספת של כולסטרול על ידי הפחתת יצור כולסטרול על ידי האנזים HMG-CoA reductase(2) . מסיבות אלה, לכולסטרול מהמזון יש השפעה מועטה אם בכלל,  על סך תכולת הכולסטרול בגוף או ריכוזים של כולסטרול בדם.

בגלל חיוניותו לגוף של הכולסטרול ממוחזר, הכבד מפריש אותו בצורה שאינה אסטרי דרך מיץ מרה אל תוך מערכת העיכול. בדרך כלל כ -50% מהכולסטרול המופרש נספגים מחדש על ידי המעי הדק למחזור הדם.

בעלי חיים כולל בני האדם משתמשים בכולסטרול למטרות הבאות:
1. יצור של הממברנה של כל התאים בגוף, המורכבת בשתי שכבות של כולסטרול המווסתת את כניסת החומרים השונים לתוך התאים.
2. יצור של הורמונים בבלוטת האשכים (טסטוסטרון), שחלות (progesterone, estradiol  ,   estrone , estriol ) ויותרת הכליות(pregnenolone , DHEA, aldosterone, cortisol).(תמונה מספר 1)

תרשים מופשט של חילוף חומרים של בכולסטרול בגוף ויצור של הומונים האסטרואידים. 
3. יצור של מיץ המרה.
4. יצור של coenzyme Q10.
5. יצור של חלקיקי ATP המכילים  אנרגיה זמינה הנחוצים לתהליך אנזימתיים בתוך התא.
6. ליצור המעטפה החיצונית המבודדת של מערכת העצבים .
7. יצור של ויטמין D.

בשנות ה-40-50 לחיי האדם, אנו עדים למצב שהגוף מתחיל לייצר פחות הורמונים שמקורם בבלוטת אשכים, שחלות ויותרת הכליות הנקראים סטרואידים וגם פחות coenzyme Q10  וביחד עם זאת נוצרים גם פחות תאים חדשים בגוף ובעור. רמה של ויטמין D  נמוכה מאוד באוכלוסייה הכללית. בנוסף, ידוע שתת-פעילות של בלוטת התריס, היא תופעה שכיחה בשנים אלה וגורמת לעליה נוספת של הכולסטרול. התוצאה הסופית היא ירידה בחילוף חומרים וביצור של ATP (אנרגיה זמינה) בגוף. כך נוצר מצב שאנשים מתלוננים על עייפות, חוסר יכולת להתאמץ, עליה במשקל וחום הגוף יורד מתחת ל-37 מעלות. כל זה כביטוי לירידה בחילוף חומרים הגוף.

כאשר אנו שואלים מה התפקידים של הורמונים אלה בכלל בחיינו, אנו מבינים שבאמצעותם אנו יכולנו להתפתח ולעבור מתקופת הילדות לבגרות ולהביא יורשים לעולם. תפקיד ההורמונים בתוך התאים הוא לרענן את מאגר החלבונים הביולוגים והאנזימים הרבים שקיימים בתוך התא. ריענון שמאפשר לתהליכים הביולוגיים להתקיים כסדרם. כאשר בשנות ה-50 בחייה האישה שמה לב על הפסקת המחזור החודשי, זה סימן שהשחלות הפסיקות ליצר  את הורמוני המין שמיוצרים מהכולסטרול (ראה תמונה 1) ולכן רמת הכולסטרול בדם חייבת לעלות ובמקביל רמת האסטרוגן(Estradiol) פרוגסטרון בדם יורדות.

אצל הגבר, תופעה זאת מתבטאת בשנות ה-50 כאשר מופיעה ירידה בתפקוד המיני והוא הסימן העיקרי שהאשכים הפסיקו להשתמש בכולסטרול לייצר טסטוסטרון והורמונים אחרים של הגבר לכן הכולסטרול בדם עולה ורמת הטסטוסטרון נמצאת בשליש התחתון של הנורמה (במקום בשליש העליון) או מתחתיו.

בספרות רפואית לא היה דיון  לגבי הקשר בין הרמות הנמוכות של הורמונים שמקורם מכולסטרול (כאמור הנקראים סטרוואידים) ורמה גבוהה  של כולסטרול למעט מחקרים מועטים (2-5).בשנת 2002 הופיע מחקר פורץ דרך כאשר חוקרים  ראו  קשר בין ירידה ברמת ההורמונים שמקורם בכולסטרול ורמות גבוהות של כולסטרול בדם (2-5). המחקר החדשני הזה הציע כי רמות גבוהות של כולסטרול מתפתחת כתגובה על אי-ניצול  של הכולסטרול בגוף והמיוחד על ידי  בלוטת המייצרות הורמונים אלה וכתוצאה מזה קיימת ירידה ביצור של ממברנות של תאים חדשים, חוסר ריענון של חלבונים בתוך תא וירידה ביצור חלקיקי אנרגיה - ATP . בנוסף רמות נמוכות של הורמונים אלה גורמת לירידה בחלוף החומרים והאטה של הרבה תהליכים אנזימתיים בתוך התא. יש להניח שכאשר מולקולות של  הכולסטרול וסוכר נכנסות לתא הם לא מצליחות להתפרק כדי להיכנס גופית המיטוכונדריה שבו יהפכו לחלקיקי וכולסטרול וסוכר לאנרגיה זמינה, מכיוון שלא קיים ריענון של אנזימים העוסקים בתהליכים הביולוגים אלה ולכן הכולסטרול לעלות מחוסר שימוש וכך יכול להיצמד על הדפנות התאים בגלל חוסר שימוש או להתאסף בכבד. בנושא של חוסר ניצול הסוכר בתוך התא ולהתפתחות של מחלת סוכרת נדון במאמר אחר. 

כדי לאמת תאוריה זאת,  ד"ר דזוגן (Dzugan) וחבריו טיפלו ב 155 חולים עם כולסטרול גבוה ופיתחו שיטה, שאני משתמש בה ההצלחה רבה מזה זמן רב, הגורמת  להורדת הכולסטרול הגבוה בדם. השיטה מבוססת על  סקירה רגילה  של רמות ההורמונים הסטרואידים השונים בדם בבדיקות מעבדה דם רגילות  שמקורם מכולסטרול . לאחר שהתברר מה הם ההורמונים החסרים, החולה מורח כל בוקר משחות המכילות הורמונים ביולוגים זהים ב-100 % מבחינה מבנה מולקולרית לאלה שהגוף הפסיק לייצר. המינון של הורמונים הביולוגים  הוא אישי ומתואם לכל חולה. השימוש בהורמונים ביולוגים הוא חיוני מכיוון שמאפשרות לעקוב אחרי רמתם בדם . כך מתבצע מעקב  של רמות ההורמונים לפי בדיקות דם במעבדה והטיפול היה בדרך כלל מורכב ממספר הורמונים ביולוגים  לפי החסרים שנראים בבדיקות מעבדה.

תמונה 2 . מראה את רמת הורמונים סטרואידים בנשים לפני הטיפול (בצהוב) ואחרי הטיפול (בכחול)רמת ההורמונים DHEA-S ו-pregnenolone עלו לאחר הטיפול לעומת ההורמונים אחרים שנשארו יציבים.
 

 
תמונה 3 מראה את רמת ההורמונים סטרואידים בגברים  לפני הטיפול (בצהוב) ואחרי הטיפול (תכלת). רמות ה-testosterone, DHEA-S ו-Pregenolone עלו אחרי טיפול
בתמונה מס 2-3 נראות את התוצאות של בדיקות מעבדה בקבוצה של  155 חולים של ד"ר דזוגן עם רמות גבוהות של כולסטרול בדם. תמונות אלה מראות שבכל החולים רמת ההורמונים הסטרואידים: DHEA, testosterone  ו-progesterone הייתה נמוכה מהנורמה. לאחר טיפול עם הורמונים ביולוגים כגון דומות רמתם בדם עלתה באופן משמעותי.
 
תמונה 4 מראה את רמת הכולסטרול לפני טיפול עם הורמונים ביולוגים (בירוק) ואחריו (באדום) בנשים ובגברים. אצל כל החולים רמת הכולסטרול ירדה מ-252.9 מ"גר % ל.- 190.7 מ"גר%


ומה קרה לרמת הכולסטרול בדם? כפי ניתן לראות בתמוה מספר 4 רמת הכולסטרול אצל נשים וגברים כאחד ירדה לערכים נורמליים אחרי טיפול הורמונלי חילופי ביולוגי . המטופלים שלי גם מדווחים שביחד עם ירידה רמת הכולסטרול בדם הם מרגישים יותר אנרגטיים, מסוגלים להתאמץ יותר וישנים שינה טובה יותר בלילות.
כלומר אלו סימנים שבגוף חל שיפור של תהליכים ביולוגים בעקבות טיפול ההורמונלי ויצור מוגבר של אנרגיה זמינה של חלקיקי ATP. ובנוסף התאים החלו לרענן את המאגר של האנזימים וחלבונים ביולוגים רבים כדי לחדש את הפעילות הביולוגית התקינה בתוך התא.

יש לציין שחלק מהחולים סובלים גם מתת-פעילות של בלוטת המגן (ראה מאמר תת-פעילות סמויה של בלוטת המגן) וזיהוי של בעיה זאת מאפשר תיקון סופי של רמת הכולסטרול בגוף מכיוון  שטמפרטורה הגוף של 37 מעלות היא הטמפרטורה המיטבית שהאנזימים פועלים כדי לביצוע  כל התהליכים הביולוגים בגוף. לכן המטופלים שלי מודדים את החום לפני תחילת טיפול הורמונלי על מנת לוודא שהורמונים של בלוטת המגן נמצאים ברמה נאותה בהתאמה עם הטמפרטורה של הגוף של 37 מעלות. לכן כאשר חום הגוף פחות מ-37 מעלות קיימת האטה בתהליכים הביולוגים, החולה מרגיש עייפות למרות הטיפול בהורמון חילופי ולכן זקוקה לטיפול נוסף כדי לעלות את חום גופו.

לסיכום עליה ברמת הכולסטרול בדם היא תגובה של הגוף לחוסר ניצול של הכולסטרול על ידי התאים והבלוטות השונות בגוף המשתמשים בכולסטרול ליצור הורמונים סטרואידים, אנרגיה זמינה, ויטמין D  ואחרים. מצב זה מביא לירידה בחילוף חומרים ולאגירה של כולסטרול בדפנות העורקים וברקמות אחרות. טיפול הורמונלי חילופי עם הורמונים ביולוגים זהים ב-100 % לאלה שהגוף מייצר, מאפשר ניצול עצמי של כולסטרול וניצולו על ידי התאים, שיפור בתהליכים הביולוגים השונים בתוך התאים ומניעת הצטברות של הכולסטרול בכבד או בדפנות העורקים. כך נוכל למנוע את התפתחות של טרשת עורקים.

ספרות :
1. http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4204278,00.html
2. Manzoli A et al. Statins: from hypocholesteremic drugs to antiatherogenetic agents Clin Ter 2001;152;307-313
3. Dzugan SA Broad spectrum restauration in natural steroid hormones as possible treatment for hypercholesterolemia Bull Urg Rec Med 2002;3;278-284
4. Dzugan SA et al. Hypercholesterolemia treatment: a new hypothesis or just an accident? Medical Hypothesis 2002;59;751-756
5. Dzugan SA et al. The role of hormonorestauration theraphy as a part of physiology optimization in the management of patients with hypercholesterolemia. Anti-Aging Therapies Therapeutics Vol XIV 2013;45-55

חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים