הטיפול שמונע אוסטאופורוזיס
אוסטאופורוזיס היא אחת המחלות השכיחות ביותר בעלם הפוקדת נשים וגברים אחרי שנות 40 לחייהם. הטיפולים שקיימים היום אינם יעילים ולכן הרבה אנשים סובלים קשות מהמחלה עד כדי מצב שמגיעים לחוסר יכולת מוחלטת להתנועע  ובדרך כלל מצב זה מלווה בכאבים קשים במשך שנים רבות.

כדי לנסות למנוע את ההתקדמות הטבעית של המחלה, אנו חייבים להבין מה הם הגורמים שמשתתפים בבניה ושמירת  מבנה העצם התקין. למעשה קיים סוג מיוחד של תאים הנקראים osteoblasts שבונה את הבסיס או מטריצה של העצם המורכב מחלבון והתאים אלה גם ממלאים אותו בסידן ובמגנזיום.

בנוסף קיים סוג אחר של תאים שנקראים osteoclasts שתפקידם להרוס את העצם על מנת לרענן את המבנה שלו. עד שנות ה-40 של החיים קיים איזון בפעילות של שני סוגי התאים אולם אחרי שנות ה-50  של החיים הפעילות של התאים הורסי העצם היא השולטת וכך באופן הדרגתי העצם מאבדת את החוזק, החוליות מאבדות גובה והעצמות הארוכות נשברות בקלות. השאלה שמתבקשת היא מהם החומרים הביולוגים שמפעילים את אותם התאים?

ה-osteoblasts מופעלים על ידי הורמונים בשם פרוגסטרון, אסטרדיול אצל נשים וטסטוסטרון אצל הגברים. ההורמון DHEA , מלטונין וויטמין D מופעלים גם אצל נשים וגם אצל גברים.  בגיל המבוגר הרמה של ההורמונים cortisol ו parathyroid עולה ושני הורמונים אלה משפיעים על ה-osteoclasts וכך פעילות התאים אלה מתגברת. המחלה מתפתחת אצל האישה אחרי גיל 40 מכיוון שבאותה תקופה בחייה היא נכנסת לגיל המעבר עקב הפסקת יצור עצמי של הורמון פרוגסטרון ואסטרדיול. אצל הגברים התהליך התחיל שנים מאוחר יותר בגלל הפסקת היצור של הטסטוסטרון.

בשני המינים קיימים הפרעות שינה בגלל הפסקת יצור של מלטונין והופעה של מחלות זיהומיות ואחרות וזה בגלל רמה נמוכה של הורמון DHEA וויטמין D. כאשר קיימת רמה נמוכה של כל הגורמים המפעילים את ה-osteoblasts נפסקת פעילתם בבניית עצם. לעומת זאת הפעילות של ה -osteoclasts מתגברת. בנוסף נדרשת הספקת שוטפת של סידן, מגנזיום וחלבונים שהם חומרי גלם שאנו חייבים לספק לגוף על מנת לאפשר לתאים אלה לבנות את העצם.

עכשוו כשאנו יודעים מי הם השחקנים הראשים בתהליך של בניית והרס העצם, מה אנו יכולים לעשות.? על מנת למנוע את ההתפתחות המחלה, האנשים נוהגים לנטול כדורים שמכילים סידן ומגנזיום אולם חומרים אלה אינם יכולים לבנות את העצם מכיוון שקיים מחסור של הורמונים שמפעילות את ה-osteoblasts. הרופאים נוהגים להמליץ על תרופות כגון Fosalan או Evista שגורמות לפסקת הפעילות של ה-osteoclasts הכך התרופות אלה יכולות להאיט את התפוררות העצם אולם לא מאפשר לבנות עצם מחדש. הרבה נשים מפסיקות את נטילת תרופות אלה מכיוון שהן גורמות לתופעות לוואי וגם לא מצליחים לחזק את מבנה העצם כפי שנידרש.

על מנת לבדוק את דרגת המחלה, נהוג לבצע בדיקת של צפיפות עצם (תמונה מס 1). בבדיקה אפשר למדוד את צפיפות העצם הממוצעת של החולה בעמוד השדרה ובאזור הירכיים. כפי שאנו רואים קיים אזור ירוק היורד לאזור אדום. האזור הירוק הוא אזור תקין ובטוח והאדום הוא אזור מסוכן המראה התפוררות העצם. אנו רואים גם באזור הירוק שני קווים מגבלים המבטים את סטית התקן של האוכלוסייה.

עד שנות ה-40 שני הקווים נמצאים באזור הירוק אבל אחרי גיל 40 הקווים האלה יורדים לכיוון הצהוב  והאדום . בתמונה  מס 1 נראה שהנקודה המסמנת את דרגה הצפיפות העצם, בחולה בת 75, נמצאת מתחת לשני קווים  המסמנים את סטיית תקין ובאזור האדום המסוכן. כלומר היא סובלת מאוסטאופורוזיס מתקדמת.

תמונה 1 

איך ניתן למנוע התקדמות של המחלה למצב של אוסטאופורוזיס בלתי נמנע ? השיטה שנראית לי מתאימה ביותר היא לספק לגוף שלנו את החומרים ביולוגים הנחוצים כדי שה-osteoblasts ימשיכו לתפקיד במשך כל התקופה עם התקדמות בגיל.

כאמור, החומרים שמעוררים את הפעילות של ה-osteoblasts הם פרוגסטרון, אסטרוגן אצל נשים וטסטוסטרון, אצל גברים ומלטונין ו-DHEA  אצל שני המינים. מיד עומדת השאילה האם טיפול זה יכול לגרום לסרטן. התשובה היא לא מוחלט מכיוון שמדובר בחומרים ביולוגים זהים ב 100%, אטום מול אטום, לזה של בני האדם. לכן הגוף מקבל אותו בברכה, התאים מגיבים בצורה מתאימה להשפעה של חומרים ביולוגים לאחר שהתאים מזהים אותם כחלק מהביולוגיה התקינה של הגוף.

תמונה 2

 
לעומת זאת תרופות המכילות הורמונים סינטטיים כגון התרופה Fosalan  או Evista הם זרים לביולוגיה של הגוף לאחר שאינם דומים מבחינה מולקולרית להורמונים ביולוגים. לכן התרופות אינם משפיעים כמו ההורמונים ביולוגים ויכולים לגרום לתופעות לוואי.

דוגמה לטיפול עם הורמונים ביולוגים  מוצגת בתמונה מספר 2. אישה בת 52 מראה שהנקודה שמסמנת את צפיפות העצם שלה נמצאת בתוך סטיית התקן אולם בעקומה היורדת. בתמונה  מס. 3 האישה , בת 73 ,  קבלה את  הטיפול המוצע להפעלה המחודשת של ה-osteoblasts.  

תמונה 3


 
הנקודה המסמנת את הצפיפות העצם שלה נמצאת באזור הירוק הבטוח ורחוק מהקווים של סטייה התקן היורדים לכיוון האדום המסוכן. תמונה זאת מדגימה את הצורך להבין את הטבע ולפעול ביחד אתו כפי שהביולוגיה של האדם מכתיבה לנו לפעול.
 
דר אלכס ארדיטי                             

חפש
 
 אין להשתמש במידע שבאתר כתחליף לאבחנה ולטיפול רפואי מוסמכים והאחריות לגבי התוצאות חלה על המשתמש בלבד
כל הזכויות שמורות ל ד"ר אלכס ארדיטי עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים